Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Rewitalizacja przepadła przez bałagan | Super Tydzień

Urząd marszałkowski odrzucił wniosek gminy Leśniowice o rewitalizację zdegradowanych gminnych terenów. Powodem były braki formalne. Można ich było uniknąć. Wystarczyło tylko dopilnować wysyłanych drogą elektroniczną dokumentów.
Rewitalizacja przepadła przez bałagan | Super Tydzień

Skandalem można nazwać to, co się wydarzyło w Leśniowicach tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych. Zanim nowa wójt złożyła ślubowanie, urzędem nadal zarządzał jej poprzednik. W tym czasie urząd marszałkowski wystąpił do gminy o uzupełnienie braków we wniosku na rewitalizację zdegradowanej przestrzeni publicznej. Nie było komu dopilnować, by właściwe dokumenty zostały przesłane do urzędu. Zabrakło decyzji o warunkach zabudowy, którą wydaje wójt, więc nie powinno być żadnego problemu z jej zdobyciem. Wysłano jedynie decyzję ją zmieniającą. Z powodu nieuzupełnienia braków formalnych wniosek gminy Leśniowice został odrzucony. Nic nie pomogło złożone przez nowe władze gminy odwołanie.

Protest nic nie dał
- Nie są to dla naszej gminy najlepsze wiadomości - mówi z przykrością zastępca wójta gminy Leśniowice Grzegorz Dudczak.
Decyzja urzędu marszałkowskiego jest już ostateczna. Gminie Leśniowice wytknięto, że złożony wniosek jest niespójny. W międzyczasie rozszerzano jego zakres o remont biblioteki w Leśniowicach. Nie wszystkie dokumenty uwzględniły tę zmianę, przez co powstała rozbieżność w powierzchni objętej wnioskiem. Co ciekawe, uzupełnienia wysłano bez elektronicznego podpisu wójta. Dosyłany był później.
Jedna lista za likwidacją szkoły, druga przeciwko. W której gminie doszło do skołowania mieszkańców? [CZYTAJ]
- Sporządzenie dokumentacji potrzebnej do złożenia tego wniosku kosztowało gminę 200 tys. zł. Dla tak małej gminy wydanie tak dużej kwoty i utrata dofinansowania inwestycji wycenianej na ok. 11,5 mln zł jest poważnym ciosem finansowym - komentuje Dudczak.
Na rewitalizację można było dostać dofinansowanie nawet w wys. 80 proc. kosztów. Inwestycje miały być realizowanie w rejonie szkoły w Leśniowicach i dawnej agronomówki. Planowano tam m.in. wykonanie nowego boiska z profesjonalnym drenażem podłoża oraz przebudowę budynku po byłej lecznicy zwierząt. Na razie nic z tego nie będzie.
Padła organizacja urzędu
- Ciężko byłoby ukarać kogokolwiek z pracowników gminy za ten stan rzeczy. Osoba, która ten wniosek przygotowywała, miała wypadek i przebywała na zwolnieniu lekarskim. Do uzupełnienia wniosku wyznaczono panią, która nie miała żadnego w tym zakresie doświadczenia. Nie zajmowała się pisaniem wniosków unijnych. Byłoby niesprawiedliwe, gdyby ją obarczyć za to winą. Jak na pierwszy wniosek, poradziła sobie całkiem dobrze. W urzędzie popełniono błędy organizacyjne - podkreśla Dudczak.
Wójt zapowiada, że będzie jeszcze wzywał pracowników urzędu i prosił o wyjaśnienia, żeby wiedzieć, co było powodem tych błędów. Gmina, zapowiadając tak duże inwestycje, rozbudziła nadzieje w społeczeństwie. Trudno będzie teraz je zaspokoić.
- Zwłaszcza piłkarze czekali na boisko ze sztuczną murawą. Cieszyli się, że nie będą już musieli daleko jeździć, żeby na takim boisku pograć - mówi Dudczak.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama