Rozpętali bitwę na podpisy | Super Tydzień

  • 22.02.2019, 07:35 (aktualizacja 22.02.2019, 07:43)
  • DBEZ
Rozpętali bitwę na podpisy | Super Tydzień
Najpierw zbierano podpisy za zachowaniem szkoły w Święcicy, a teraz po wsiach chodzi lista za jej zamknięciem. Mieszkańcy gminy są skołowani i już nie wiedzą, komu w tej sprawie zaufać. Obrońcy i przeciwnicy wiejskiej placówki gotowi są rozpętać wojnę na podpisy.

Władze gminy Wierzbica zamierzają zamknąć szkoły w Wólce Tarnowskiej i Święcicy. Popiera to większość radnych, mimo dramatycznych protestów rodziców i łez wylanych podczas styczniowej sesji rady gminy. Zwłaszcza sprawa szkoły w Święcicy budzi ogromne kontrowersje. Odzew społeczny był ogromny, bo aż 375 osób podpisało się pod pismem przeciwko jej likwidacji.

Święcica przeprasza

Po burzliwej sesji rada pedagogiczna szkoły w Święcicy zreflektowała się i postanowiła przeprosić nauczycieli z Wierzbicy za swoje ostre słowa pod ich adresem. Pisaliśmy o tym, że pedagodzy z dużej gminnej placówki zostali zdyskredytowani przez rady pedagogiczne szkół, które mają być zlikwidowane. Nauczyciele z Wierzbicy mieli prawo czuć się tym urażeni. Tym bardziej było to szokujące, bo nauczyciele, broniąc się, krytykowali innych nauczycieli.

Pismo z przeprosinami zostało upublicznione. Nauczyciele ze Święcicy zapewniają, że ich list odczytany na sesji nie miał na celu szykanowania szkoły w Wierzbicy. Były w nim zawarte jedynie kontrargumenty do  uchwały w sprawie likwidacji. Jeżeli więc były w nim wzmianki o szkole w Wierzbicy, to po to, żeby pokazać, iż wszędzie są niedociągnięcia.

"Być może użyliśmy zbyt ostrych słów, za co przepraszamy!" -  napisali nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Święcicy.

Kto antagonizuje mieszkańców?

W sprawie zamykanych szkół powstało kolejne pismo, tym razem mieszkańców gminy do Kuratora Oświaty w Lublinie. Zawarto w nim prośbę, by wyraził pozytywną opinię o planach likwidacji tych placówek. Zdaniem autorów, to nie pogorszy warunków nauczania, a dzieci będą miały bezpłatny dowóz do szkoły i opiekę w świetlicy i w czasie transportu. Argumentem za jest również fakt, że SP w Wierzbicy ma najlepszą na terenie gminy bazę naukowo-dydaktyczną, w tym pełnowymiarową salę gimnastyczną, boisko typu "Orlik", nowoczesną stołówkę...

Poważna afera pieniężna w szpitalu! Sprawą zajmuje się prokuratura [SPRAWDŹ]

Dalej w piśmie mówi się o rosnących kosztach utrzymania szkół i malejącej liczbie dzieci oraz potrzebach inwestycyjnych. "My, mieszkańcy tej gminy pragniemy zrównoważonego rozwoju naszej małej ojczyzny i nie zgadzamy się na dalsze tak duże dofinansowanie obecnie istniejącej sieci szkół, ze szkodą dla innych inwestycji gminnych" - napisano. Nie wiadomo, ile osób to poparło, bo lista nadal krąży. Zdaniem niektórych, za jej powstanie odpowiedzialne są nowe władze gminy.

- Nic na to nie poradzę, że lidzie wierzą w moc podpisów. Rzeczywiście tak było, że osoby zbierające podpisy były w gminie i poprosiły obecnych na spotkaniu radnych, by im pomogli w rozpowszechnianiu tego pisma - mówi wójt Bożena Deniszczuk.

To budzi spore kontrowersje. Jedni, związani ze środowiskiem nauczycieli w Święcicy - publicznie nawołują do tego, by nie dać się zmanipulować i nie podpisywać pisma do kuratora. Padają bardzo mocne słowa pod adresem nowej wójt. Pisane są w publicznych komentarzach. Z drugiej strony są też tacy mieszkańcy gminy, którzy wspierają akcję zbierania podpisów pod pismem do kuratora i nawet chodzą w tej sprawie od domu do domu.

Żółte kartki dla wójta

Zgodnie z przepisami prowadząca szkoły gmina musi przed ich zamknięciem zawiadomić wszystkich rodziców o swoich zamierzeniach. Zawiadomienia są wysyłane listami poleconymi. Niektóre wracają z adnotacją, że adresat odmówił przyjęcia. - W myśl KPA i tak pismo to jest uznawane za doręczone - wyjaśnia Deniszczuk.

Ważna dla urzędu będzie teraz opinia Lubelskiego Kuratora Oświaty. - Jeżeli nawet wyrazi negatywną opinię w sprawie likwidacji szkół, to organowi przysługuje zażalenie do MEN - zapewnia wójt gminy.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe