Będzie podwyżka ubezpieczeń? | Super Tydzień

  • 18.02.2019, 10:11 (aktualizacja 18.02.2019, 10:22)
  • MP
Będzie podwyżka ubezpieczeń? | Super Tydzień
Parlament Europejski przygotował w zeszłym tygodniu reformę, która obejmuje zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych obowiązujących w krajach wspólnoty. Jednym z założeń tej nowelizacji są wyższe wypłaty odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach. Czy to przełoży się na wzrost składek? I jakie jeszcze zmiany zakłada projekt parlamentarzystów?

Według informacji Parlamentu Europejskiego, w 2017 r. na drogach Unii zginęło ponad 25 tys. osób, a 135 tys. zostało rannych. Te statystyki są podstawą zmian w ubezpieczeniach komunikacyjnych, które są ukłonem w stronę poszkodowanych. Mają dzięki temu w przyszłości otrzymywać wyższe odszkodowanie.

Aktualnie najwyższe możliwe odszkodowanie, które może wypłacić poszkodowanemu towarzystwo ubezpieczeniowe, czyli suma gwarancyjna, wynosi 5,21 mln euro przy szkodzie osobowej i 1,05 mln euro przy szkodach majątkowych. Propozycja Parlamentu Europejskiego zakłada podniesienie tych kwot do odpowiednio 6,07 mln euro i 1,22 mln euro. Agenci ubezpieczeniowi w całej Polsce zapowiadają, że może to negatywnie wpłynąć na ceny obowiązkowych polis OC. Parlament Europejski na razie takiej informacji nie podaje. A jak będzie w rzeczywistości? O tym przekonamy się w przeciągu najbliższych miesięcy.

Paulina Zielińska rekordzistką Polski! [CZYTAJ]

To nie jedyna ważna zmiana przygotowana przez Parlament Europejski. Unia chce skłonić firmy ubezpieczeniowe do tego, aby uwzględniały zniżki za bezszkodową jazdę, którą kierowca otrzymał w innym kraju wspólnoty niż ten, z którego pochodzi. Dzięki temu, osoba, która przeprowadziła się do innego państwa Unii, nie musiałaby od nowa tworzyć pozytywnej historii ubezpieczeniowej. Ponadto we wspomnianej reformie są także ujęte transgraniczne kontrole obowiązkowego ubezpieczenia, które mają zredukować liczbę kierowców, którzy poruszają się nieubezpieczonymi samochodami.
MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe