Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Rower miejski wyhamował | Super Tydzień

Na rowery miejskie chełmianie jeszcze poczekają. Będzie natomiast tworzona długoletnia strategia rozwoju komunikacji rowerowej w mieście. Dokument ma pomóc w pozyskiwaniu funduszy na dodatkowe inwestycje związane z rozbudową i ulepszaniem komunikacji rowerowej oraz jej promowaniem wśród mieszkańców.
Rower miejski wyhamował | Super Tydzień

Rowery miejskie będą, ale później niż zapowiadano. Wszystko przez to, że w międzyczasie pojawiła się korzystniejsza opcja pozyskania rowerów najnowszej generacji, a właśnie na takie rowery miasto chce postawić. Dlatego przetarg na rowery miejskie należało ponowić. Na spotkaniu poświęconym komunikacji rowerowej w mieście prezydent Jakub Banaszek wstępnie mówił o październiku, jako o możliwym terminie stworzenia systemu rowerów miejskich w Chełmie.

- Do budowy części nowych ścieżek rowerowych wymagana jest wycinka ok. 100 drzew. Miasto może nie zdążyć ze wszystkimi pozwoleniami, zwłaszcza że zbliża się okres lęgowy ptaków, stąd różne opóźnienia - wyjaśniał z kolei wiceprezydent Artur Juszczak.

Dobra wiadomość jest taką, że już przy remoncie ul. Jagiellońskiej uwzględnione będą także potrzeby rowerzystów i powstanie tam ścieżka rowerowa. Ścieżka uwzględniona jest także na przechodzącej przez Chełm drodze S12. W Chełmie pojawi się także więcej miejsc do parkowania rowerów z profesjonalnymi stojakami.

- Docelowo chcemy, aby stojaki rowerowe stanęły przy szkołach, większych instytucjach czy dużych punktach handlowych - mówił na spotkaniu z mieszkańcami wiceprezydent Juszczak. Dodał, że z czasem część z nich ma być monitorowana, aby lepiej chronić rowery przed kradzieżami. 

 Przykład innych polskich czy europejskich miast pokazuje, że rowery są świetnym środkiem transportu – stosunkowo szybkim, bardzo ekologicznym, w dodatku nie stoją w korkach. Dlatego też władze chcą opracować program rozwoju komunikacji rowerowej w mieście. Będzie służył spójnemu planowaniu kolejnych inwestycji, ale i pozyskiwaniu na nie zewnętrznych dofinansowań. 

Nowa forma rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Podpowiadamy, jak to zrobić [TUTAJ]

Do pomocy w stworzeniu dokumentu zgłosiło się ośmiu ochotników spośród przybyłych na konsultacje rowerowe. Razem z urzędnikami będą pracować nad opracowaniem strategii rozwoju komunikacji rowerowej w mieście oraz sposobami jej promocji.

Już podczas spotkania padło kilka ciekawych pomysłów, takich jak ścieżka rowerowa wokół całego miasta, ale też były uwagi dotyczące poruszania się rowerem po Chełmie. Okazało się, że np. ścieżki rowerowe nie są odśnieżane, a przecież niektórzy z mieszkańców korzystają z nich także zimą. Na spotkaniu mówiono też o potrzebie edukacji kierowców i rowerzystów w zakresie zasad bezpieczeństwa drogowego. Jak podkreślił oficer rowerowy Tomasz Błaziak, od kiedy w Chełmie powstały ścieżki rowerowe, aż o 90 proc. spadła liczba kolizji z udziałem rowerzystów.

Osoby, które chcą zgłosić swoje pomysły, uwagi czy wskazówki dotyczące funkcjonowania komunikacji rowerowej w mieście mogą kontaktować się z wydziałem komunikacji Urzędu Miasta Chełm i oficerem rowerowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklama
Reklama
Reklama