Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Co robić, gdy Twoim dłużnikiem jest spółka z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prawna, po którą zdecydowanie warto sięgnąć, jeśli skala prowadzonej działalności rośnie. Jednym z argumentów za tym przemawiających jest fakt, że tworzący ją wspólnicy nie odpowiadają prywatnym majątkiem za firmowe zobowiązania finansowe. W mniej komfortowej sytuacji są w związku z tym osoby i firmy, których tego rodzaju przedsiębiorstwo jest dłużnikiem. Jeśli odzyskanie środków drogą windykacji z majątku spółki okazuje się niewykonalne, stają oni przed poważnym problemem.
Co robić, gdy Twoim dłużnikiem jest spółka z o.o.?

W pierwszej kolejności kierujemy roszczenia do spółki

W przeciwieństwie do spółki cywilnej, która zdolności prawnej jest pozbawiona, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być adresatem naszego pozwu, jeśli okaże się, że ani próby windykacji polubownej, ani wezwania do zapłaty nie odniosły skutku. Konieczne będzie podanie jej pełnych danych figurujących w KRS – odpis z niego, dowodzący istnienia podmiotu, od którego chcemy odzyskać pieniądze, należy dołączyć do pozwu. Uzyskawszy wyrok sądu, a więc tytuł wykonawczy, możemy już czekać na efekty pracy komornika. Nierzadko okazuje się jednak, że po prostu nie ma on możliwości zaspokojenia naszych roszczeń, jako że wszelkie majątek spółki przestał już istnieć. Nie oznacza to jednak, że sprawa jest beznadziejna. Ustalenie, że egzekucja z z niego jest bezskuteczna (przez nas, albo np. innego wierzyciela), to tylko kolejny krok w, co prawda wydłużonej, ale jednak w dalszym ciągu jak najbardziej możliwej do wykorzystania drodze dochodzenia swoich roszczeń. Jak bowiem stanowi kodeks spółek handlowych, w takiej sytuacji za długi, jakie ciążą na spółce z o.o. Odpowiadają członkowie jej zarządu.

Sprawdź, czy zarząd spółki może odpowiadać za jej długi

Jeśli po samej spółce nie pozostało już nic, co pozwoliłoby nam odzyskać naszą wierzytelność, istnieje możliwość wystąpienia o zapłatę do członków jej zarządu. Możemy mieć jednak do czynienia z sytuacjami pozwalającymi im się od takiej odpowiedzialności uchylić. Podstawowym sposobem na jej uniknięcie jest zgłoszenie wniosku o upadłość we właściwym czasie, a więc w ciągu dwóch tygodni od momentu, w którym zaistniała ku temu podstawa. Jeśli jednak nie miało to miejsca, a wierzyciel w odpowiedniej chwili wykorzystał możliwość odzyskania swoich pieniędzy z majątku firmy, ten już nie istnieje, a bezskuteczność egzekucji nie została zakwestionowana, droga do odzyskania swoich zobowiązań poprzez pozew przeciwko zarządowi może być otwarta. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy niezgłoszenie wniosku o upadłość nie skutkowało szkodą wyrządzoną wierzycielom. Ponadto, jak zwraca uwagę specjalista z wrocławskiej kancelarii Ptak&Wspólnicy, poszczególni jego członkowie mogą być wyłączeni – wówczas, gdy nie ponoszą winy za niezgłoszenie wniosku, bądź nie zasiadali w zarządzie, gdy należało to zrobić. Wszyscy pozostali będą jednak odpowiadać za całość długu osobistym majątkiem.

Trzeba przy tym mieć na uwadze, że w konkretnych przypadkach mogą mieć miejsca różne szczególne okoliczności, mające w procesie dochodzenia takich należności istotne znaczenie. Niezbędne będą więc porady prawne lub bezpośrednia reprezentacja prawnika doświadczonego w tego rodzaju sprawach.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama