Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Z przemytu do... muzeum | Super Tydzień

Monety, niektóre nawet z XVI w., medale i odznaczenia wojskowe, aparaty fotograficzne, ikony oraz niemieckie pojemniki z czasów II wojny światowej na maskę przeciwgazową i do przenoszenia pocisków armatnich - w sumie ponad 200 obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim, przewożone nielegalnie przez granicę m.in. w Dorohusku, przekazała lubelska służba celno-skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Z przemytu do... muzeum | Super Tydzień

Wszystkie eksponaty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy prób przemytu. Zatrzymane zostały m.in. na granicy z Ukrainą w Dorohusku. Uroczyste ich przekazanie do muzeum odbyło się 29 stycznia.

Do zatrzymania 134 medali i odznaczeń, a także legitymacji oraz skórzanej torby z czasów II wojny światowej doszło ponad dwa lata temu. Medale i odznaki pochodzą m.in. z okresu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wśród nich znajdują się głównie odznaczenia wojenne, m.in.: "Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej", "Za Obronę Sowieckiego Koła Podbiegunowego", "Za Zwycięstwo nad Japonią ZSRR", "Za Zajęcie Berlina" i in. Wśród przekazanych do bialskiego muzeum medali znajdują się też polskie medale z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Kolekcję 65 monet funkcjonariusze zatrzymali na przejściu granicznym w Dorohusku. Obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił okazów numizmatycznych do kontroli celnej. W skład kolekcji wchodzą srebrne i miedziane numizmaty. Są to m.in. monety bite w carskiej Rosji, cesarstwie austro-węgierskim i przedwojennej Polsce. Większość datowana jest na okres od XVIII do początków XX w. Najstarsze pochodzą nawet z XVI w.

Niemieckie metalowe pojemniki - na maskę przeciwgazową oraz do przenoszenia pocisków do niemieckiej armaty polowej - próbowano przez przejście graniczne w Dorohusku nielegalnie wwieźć do Unii Europejskiej w 2017 r. Pojemniki pochodzą z okresu II wojny światowej i są oryginalnymi elementami wyposażenia armii niemieckiej. Jeden z nich jest mocno skorodowany, dwa pozostałe zachowane są w dość dobrym stanie.

Granica oblężona przez ukraińskich kierowców! Jest bardzo niebezpiecznie [CZYTAJ]

Sześć analogowych aparatów fotograficznych, o które wzbogaciło się muzeum, zatrzymano w 2017 r. również na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Aparaty z lat 30. XX w. oznaczone są symboliką faszystowską oraz znakami towarowymi firmy E. Leitz Wetzlar.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie zdecydował, że wszystkie zatrzymane przedmioty mają cechy zabytków i mogą stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Jak informują służby celne, zatrzymywane na przestrzeni lat na granicy dobra kultury niejednokrotnie były mocno zniszczone, na co wpływ zapewne miały nietypowe niejednokrotnie sposoby przemytu. Funkcjonariusze znajdowali eksponaty muzealne m.in. w zbiornikach na paliwo, zbiornikach na wodę, piecach c.o., filtrach powietrza czy też skrytkach w sufitach i tunelach wentylacyjnych pociągów międzynarodowych.

Zmiany na stanowisku dyrektora II LO? Kto teraz pełni tę funkcję? [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama