Z przemytu do... muzeum | Super Tydzień

  • 14.02.2019, 07:59
  • (apm)
Z przemytu do... muzeum | Super Tydzień
Monety, niektóre nawet z XVI w., medale i odznaczenia wojskowe, aparaty fotograficzne, ikony oraz niemieckie pojemniki z czasów II wojny światowej na maskę przeciwgazową i do przenoszenia pocisków armatnich - w sumie ponad 200 obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim, przewożone nielegalnie przez granicę m.in. w Dorohusku, przekazała lubelska służba celno-skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Wszystkie eksponaty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy prób przemytu. Zatrzymane zostały m.in. na granicy z Ukrainą w Dorohusku. Uroczyste ich przekazanie do muzeum odbyło się 29 stycznia.

Do zatrzymania 134 medali i odznaczeń, a także legitymacji oraz skórzanej torby z czasów II wojny światowej doszło ponad dwa lata temu. Medale i odznaki pochodzą m.in. z okresu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wśród nich znajdują się głównie odznaczenia wojenne, m.in.: "Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej", "Za Obronę Sowieckiego Koła Podbiegunowego", "Za Zwycięstwo nad Japonią ZSRR", "Za Zajęcie Berlina" i in. Wśród przekazanych do bialskiego muzeum medali znajdują się też polskie medale z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Kolekcję 65 monet funkcjonariusze zatrzymali na przejściu granicznym w Dorohusku. Obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił okazów numizmatycznych do kontroli celnej. W skład kolekcji wchodzą srebrne i miedziane numizmaty. Są to m.in. monety bite w carskiej Rosji, cesarstwie austro-węgierskim i przedwojennej Polsce. Większość datowana jest na okres od XVIII do początków XX w. Najstarsze pochodzą nawet z XVI w.

Niemieckie metalowe pojemniki - na maskę przeciwgazową oraz do przenoszenia pocisków do niemieckiej armaty polowej - próbowano przez przejście graniczne w Dorohusku nielegalnie wwieźć do Unii Europejskiej w 2017 r. Pojemniki pochodzą z okresu II wojny światowej i są oryginalnymi elementami wyposażenia armii niemieckiej. Jeden z nich jest mocno skorodowany, dwa pozostałe zachowane są w dość dobrym stanie.

Granica oblężona przez ukraińskich kierowców! Jest bardzo niebezpiecznie [CZYTAJ]

Sześć analogowych aparatów fotograficznych, o które wzbogaciło się muzeum, zatrzymano w 2017 r. również na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Aparaty z lat 30. XX w. oznaczone są symboliką faszystowską oraz znakami towarowymi firmy E. Leitz Wetzlar.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie zdecydował, że wszystkie zatrzymane przedmioty mają cechy zabytków i mogą stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Jak informują służby celne, zatrzymywane na przestrzeni lat na granicy dobra kultury niejednokrotnie były mocno zniszczone, na co wpływ zapewne miały nietypowe niejednokrotnie sposoby przemytu. Funkcjonariusze znajdowali eksponaty muzealne m.in. w zbiornikach na paliwo, zbiornikach na wodę, piecach c.o., filtrach powietrza czy też skrytkach w sufitach i tunelach wentylacyjnych pociągów międzynarodowych.

Zmiany na stanowisku dyrektora II LO? Kto teraz pełni tę funkcję? [SPRAWDŹ]

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe