Rewolucja płacowa i edukacyjna | Super Tydzień

  • 12.02.2019, 09:26 (aktualizacja 12.02.2019, 10:01)
  • juna
Rewolucja płacowa i edukacyjna | Super Tydzień
O zmianach w szkolnictwie zawodowym opowiadała w Chełmie minister edukacji Anna Zalewska. Przy okazji obiecała też szybką wypłatę podwyżek dla nauczycieli.

Minister Zalewska była gościem konferencji "Atrakcyjna oferta wyboru dalszej drogi edukacyjnej efektem zmian w szkolnictwie zawodowym" organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Technicznych im. Zygmunta Bohusza-Szyszko w Chełmie.

Głównym celem czwartkowej konferencji była popularyzacja szkolnictwa zawodowego i poinformowanie o zmianach, jakie będą w nim wprowadzone. Jednak tematem, który najmocniej interesował przybyłych licznie nauczycieli i pedagogów aż z trzech powiatów, była podwyżka płac. Minister Zalewska podczas konferencji prasowej i późniejszego przemówienia obiecała ich wypłatę. Ma to nastąpić najpóźniej do końca marca, z wyrównaniem od 1 stycznia. Zalewska zapowiedziała też kolejne podwyżki. Konsultacje w ich sprawie mają być prowadzone z nauczycielami już w czerwcu, a same podwyżki miałyby być możliwe od września. Dodatkowo Instytut Badań Edukacyjnych ma zająć się analizą struktury wynagrodzeń nauczycielskich tak, aby je uporządkować i wyeliminować nieuzasadnione różnice w zarobkach. Teraz w znacznej mierze odpowiadają za nie samorządy, które różnie rozdysponowują środki na dodatki dla nauczycieli.

Nie tylko nauczycieli, ale i szkoły ma czekać "rewolucja". Już od września 2019 r. nastąpią zmiany w kształceniu zawodowym. Ma być ono lepiej dostosowane do rynku pracy i potrzeb pracodawców, którym dramatycznie brakuje fachowców. Szkoły branżowe i techniczne mają ściślej współpracować z przedsiębiorcami, tak, aby kształcić dobrze wykwalifikowanych pracowników. Młodzież już w szkole zawodowej czy technicznej będzie mogła, np. uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu czy zdać egzamin na prawo jazdy kat. C.

- Uczniowie często pytają, jak szybko zostać prezesem? Nasza odpowiedź jest krótka: wybierz szkolenie zawodowe. Wtedy będziesz prezesem we własnej firmie, którą możesz założyć po szkole - zachęcała minister Zalewska.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje też znacznie zwiększyć nakłady na szkolnictwo branżowe - dobrze wyposażone pracownie, szerokopasmowy internet, rozwój czytelni szkolnych, wprowadzenie tablic multimedialnych i podręczników w formie elektronicznej – to standardy, które już niebawem mają w nich obowiązywać. Oprócz tego szkolenia i staże dla nauczycieli zawodu. Już od września szkoły techniczne czy branżowe tworząc u siebie nowy kierunek kształcenia, będą musiały wcześniej podpisać umowę z przedsiębiorstwem, w którym uczniowie np. odbędą praktyki czy znajdą potencjalne zatrudnienie. Nowo tworzone kierunki będą więc musiały odpowiadać na potrzeby rynku.

Spowodował wypadek i uciekł, zostawiając ranną koleżankę [SPRAWDŹ]

- Przyznam, że lekko drgnęłam, jak to usłyszałam – mówi Barbara Baluk, dyrektor ZST. - Myślimy o stworzeniu klasy o profilu programistycznym, której nie ma jeszcze w ofercie naszej szkoły, obecnie mamy tylko informatyczną. Obecnie współpracujemy już z różnymi lokalnymi firmami, ale niestety dużej firmy programistycznej, z którą taką umowę można by podpisać w Chełmie raczej nie mamy - dodaje. Dyrektor liczy na to, że szkoły nie będą skazane same na siebie w zakresie szukania firm do współpracy.

Taka współpraca szkół z zakładami pracy już funkcjonuje w wielu szkołach. Sami pracodawcy często zgłaszają się do szkół zawodowych czy technicznych, szukając tam osób na praktyki, staże czy potencjalnych pracowników w przyszłości. Na samej konferencji Jarosław Wójcicki, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie i z-ca prezesa zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka Adam Partyka podpisali list intencyjny dotyczący zatrudnienia w kopalni najlepszych absolwentów tej szkoły. Dotychczasowa współpraca obejmowała jedynie możliwość odbywania tam praktyk przez uczniów. Szanse na zatrudnienie w Bogdance będą mieli najlepsi absolwenci klas o profilach technik górnictwa podziemnego, elektryk czy mechanik.

juna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe