Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Rewolucja płacowa i edukacyjna | Super Tydzień

O zmianach w szkolnictwie zawodowym opowiadała w Chełmie minister edukacji Anna Zalewska. Przy okazji obiecała też szybką wypłatę podwyżek dla nauczycieli.
Rewolucja płacowa i edukacyjna | Super Tydzień

Minister Zalewska była gościem konferencji "Atrakcyjna oferta wyboru dalszej drogi edukacyjnej efektem zmian w szkolnictwie zawodowym" organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Technicznych im. Zygmunta Bohusza-Szyszko w Chełmie.

Głównym celem czwartkowej konferencji była popularyzacja szkolnictwa zawodowego i poinformowanie o zmianach, jakie będą w nim wprowadzone. Jednak tematem, który najmocniej interesował przybyłych licznie nauczycieli i pedagogów aż z trzech powiatów, była podwyżka płac. Minister Zalewska podczas konferencji prasowej i późniejszego przemówienia obiecała ich wypłatę. Ma to nastąpić najpóźniej do końca marca, z wyrównaniem od 1 stycznia. Zalewska zapowiedziała też kolejne podwyżki. Konsultacje w ich sprawie mają być prowadzone z nauczycielami już w czerwcu, a same podwyżki miałyby być możliwe od września. Dodatkowo Instytut Badań Edukacyjnych ma zająć się analizą struktury wynagrodzeń nauczycielskich tak, aby je uporządkować i wyeliminować nieuzasadnione różnice w zarobkach. Teraz w znacznej mierze odpowiadają za nie samorządy, które różnie rozdysponowują środki na dodatki dla nauczycieli.

Nie tylko nauczycieli, ale i szkoły ma czekać "rewolucja". Już od września 2019 r. nastąpią zmiany w kształceniu zawodowym. Ma być ono lepiej dostosowane do rynku pracy i potrzeb pracodawców, którym dramatycznie brakuje fachowców. Szkoły branżowe i techniczne mają ściślej współpracować z przedsiębiorcami, tak, aby kształcić dobrze wykwalifikowanych pracowników. Młodzież już w szkole zawodowej czy technicznej będzie mogła, np. uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu czy zdać egzamin na prawo jazdy kat. C.

- Uczniowie często pytają, jak szybko zostać prezesem? Nasza odpowiedź jest krótka: wybierz szkolenie zawodowe. Wtedy będziesz prezesem we własnej firmie, którą możesz założyć po szkole - zachęcała minister Zalewska.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje też znacznie zwiększyć nakłady na szkolnictwo branżowe - dobrze wyposażone pracownie, szerokopasmowy internet, rozwój czytelni szkolnych, wprowadzenie tablic multimedialnych i podręczników w formie elektronicznej – to standardy, które już niebawem mają w nich obowiązywać. Oprócz tego szkolenia i staże dla nauczycieli zawodu. Już od września szkoły techniczne czy branżowe tworząc u siebie nowy kierunek kształcenia, będą musiały wcześniej podpisać umowę z przedsiębiorstwem, w którym uczniowie np. odbędą praktyki czy znajdą potencjalne zatrudnienie. Nowo tworzone kierunki będą więc musiały odpowiadać na potrzeby rynku.

Spowodował wypadek i uciekł, zostawiając ranną koleżankę [SPRAWDŹ]

- Przyznam, że lekko drgnęłam, jak to usłyszałam – mówi Barbara Baluk, dyrektor ZST. - Myślimy o stworzeniu klasy o profilu programistycznym, której nie ma jeszcze w ofercie naszej szkoły, obecnie mamy tylko informatyczną. Obecnie współpracujemy już z różnymi lokalnymi firmami, ale niestety dużej firmy programistycznej, z którą taką umowę można by podpisać w Chełmie raczej nie mamy - dodaje. Dyrektor liczy na to, że szkoły nie będą skazane same na siebie w zakresie szukania firm do współpracy.

Taka współpraca szkół z zakładami pracy już funkcjonuje w wielu szkołach. Sami pracodawcy często zgłaszają się do szkół zawodowych czy technicznych, szukając tam osób na praktyki, staże czy potencjalnych pracowników w przyszłości. Na samej konferencji Jarosław Wójcicki, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie i z-ca prezesa zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka Adam Partyka podpisali list intencyjny dotyczący zatrudnienia w kopalni najlepszych absolwentów tej szkoły. Dotychczasowa współpraca obejmowała jedynie możliwość odbywania tam praktyk przez uczniów. Szanse na zatrudnienie w Bogdance będą mieli najlepsi absolwenci klas o profilach technik górnictwa podziemnego, elektryk czy mechanik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama