Skansen pana Mariana

  • 10.02.2019, 10:53
  • DBEZ
Skansen pana Mariana
Radny gminy Wierzbica Marian Kister ma ciekawą pasję. Od lat kolekcjonuje stare przedmioty użytku domowego, narzędzia i elektronikę. Z biegiem lat udało mu się stworzyć lokalny skansen.

- Od zawsze lubiłem gromadzić stare przedmioty. Wszystkie mają jakąś ciekawą historię - mówi pan Marian.

Kiedyś swoje skarby zbierał na strychu. Po latach odremontował jedno z pomieszczeń w komórce i przeniósł tam zbiory, które z roku na rok stają się coraz większe i ciekawsze. Zdarza się, że przyjeżdża do niego młodzieżowa wycieczka rowerowa, by zobaczyć coś ciekawego. Zaprasza chętnie i lubi się chwalić tym, co zgromadził.

- Dziś telefon to malutki przedmiot, taki do schowania w kieszeni. Dzieci są zaskoczone, gdy widzą słuchawkę, tarczę i kabel starego telefonu - opowiada pan Marian.

Swoją pasję rozwija dzięki znajomym i sąsiadom, którzy co jakiś czas przywożą mu ciekawe znaleziska. Wiele rzeczy kupuje też na targach staroci.

- Moim najstarszym eksponatem jest bagnet z 1794 roku. Mam też kuferek żołnierza z 1800 roku. Była w nim wyprawka, z którą szedł na wojnę. Niektórzy twierdzą, że zaznaczał na nim liczbę zabitych wrogów - opowiada.

Szkoła w Rejowcu zamknięta! Dlaczego? [SPRAWDŹ]

Wśród eksponatów są też mundurki harcerskie, przedmioty użytkowe tj. szklana tara do prania, stare żelazka, maselnica i dużo elektroniki.

- Chciałbym teraz swoje zbiory odpowiednio wyeksponować. Planuję zrobić półki, na których będą stały telewizory i radia - zapowiada pan Marian i zaprasza do odwiedzania jego oryginalnego skansenu. Znajduje się niedaleko Wierzbicy - w miejscowości Chylin.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
,,
,, 19.02.2019, 22:10
niedługo będzie pan te komórki rozbierał a nie remontował bo jak podniosą podatki (tak jak pan sam zaproponował) to bokiem panu ten skansen wyjdzie
jan
jan 10.02.2019, 18:22
Zapraszam do okuninki Dworska Galeria antykow i staroci Ul Dworska 62

Pozostałe