Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Nasi piloci lecą po złoto!

Kinga Tchorz, Konrad Partyka i Tomasz Hornik - studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie będą reprezentować nasz kraj w prestiżowych zawodach lotniczych na Węgrzech. Wraz z kilkoma innymi pilotami, na przełomie lipca i sierpnia, stawią czoła lotnikom z całego świata.
Nasi piloci lecą po złoto!

Autor: Konrad Partyka

Troje naszych pilotów powołano do reprezentacji Polski w Szybowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbędą się w węgierskim mieście Szeged w dniach 28 lipca - 10 sierpnia. Kinga Tchorz pochodzi z Poznania i jest studentką III roku na specjalizacji pilotaż lotniczy, podobnie jak słupczanin Tomasz Hornik. Wraz z nimi do kadry dostał się także Konrad Partyka z Lublina, obecnie studiujący na I roku. Wszyscy doskonalą umiejętności w PWSZ w Chełmie, a przygotowaniom do tych i innych zawodów poświęcają się z wielkim zapałem.

- Rozpoczynaliśmy naukę latania od szkolenia na prostych szybowcach. Stopniowo przesiadaliśmy się na te coraz bardziej zaawansowane i szybsze - mówi Kinga Tchorz. - Obsługa techniczna to jednak nie wszystko, ponieważ ta dyscyplina wymaga umiejętności przewidywania sytuacji. Bardzo często naszym przeciwnikiem jest pogoda, a także nasza niecierpliwość. Szlifujemy charakter i skupienie, żeby zawsze wypaść jak najlepiej. Każda kolejna pokonana w locie trasa to nowe doświadczenie oraz ważna lekcja.

Studenci PWSZ, zakochani w lataniu, zostali wybrani do kadry narodowej. Kinga pierwszy raz wystartowała w zawodach lotniczych w 2016 r. W tym roku również zdobyła V miejsce w Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Dwa lata wcześniuj wylatała z kolei II miejsce w Regionalnych Zawodach Szybowcowych im. Szczepana Grzeszczyka w Lisich Kątach. Konrad Partyka interesuje się lotnictwem od dziesiątego roku życia, zaczynał jako modelarz. W 2016 r., już w prawdziwym szybowcu, zajął IV miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów, zaliczył także udane występy w kilku ważnych zeszłorocznych zawodach. Najbardziej doświadczony z trojga naszych żaków jest natomiast Tomasz Hornik, który w tym roku po raz ostatni startuje w kategorii juniorów. W 2018 r. zajął II miejsce na Mistrzostwach Polskich Seniorów oraz zwyciężył w zawodach na Słowacji. Jest również trzykrotnym Mistrzem Polski Juniorów w kategorii standard.

- Przygodę z lotnictwem zacząłem w 2011 r., dwa lata później wziąłem udział w pierwszych profesjonalnych zawodach - mówi Tomasz. - Staram się startować po kilka razy w roku, ponieważ ten sport wymaga ciągłego podnoszenia umiejętności nietypowych dla innych dyscyplin. Szybownictwo to nie do końca sport fizyczny i nie do końca umysłowy, a raczej pewna hybryda. Wydawać by się mogło, że po prostu wsiada się za ster, a potem tylko kontroluje lot. Ale każde zawody bardzo obciążają organizm, ponieważ wymagają nawet kilkugodzinnego skupienia i koordynacji rąk oraz nóg. To również walka z pogodą, zwłaszcza z upałem, który sprawia, że w kokpicie jest jeszcze goręcej. Te trudności nas motywują, aby walczyć z własnymi słabościami i dążyć do sukcesu.

W składzie reprezentacji Polski, oprócz naszych studentów, znaleźli się także: Juliusz Pieniążęk z Aeroklubu Podhalańskiego, Wiktor Czubski z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej oraz Tymoteusz Dolata z Aeroklubu Leszczyńskiego. Kadra ma również dwóch zawodników rezerwowych, Macieja Kowalskiego i Stanisława Bielę.

Wesprzyjmy naszych pilotów!

Udział w większości zawodów lotniczych wiąże się z dużymi kosztami dla każdego uczestnika, zwłaszcza dla studentów. Kadra dostała już dofinansowanie z ministerstwa sportu, ale jeszcze trochę brakuje. Dlatego nasi reprezentacji zgłosili się do projektu Polak Potrafi, gdzie za pośrednictwem strony internetowej można przekazać im finansowe wsparcie.

- Koszt udziału w węgierskich Szybowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów dla całej naszej ekipy to 140 000 zł - wyjaśnia Konrad Partyka. - Obejmuje on między innymi dotarcie na miejsce, jak i środki bezpieczeństwa oraz sprzęt, na którym będziemy latać. Cieszy nas to, że wsparcie cały czas płynie i chcemy się odwdzięczyć. Damy z siebie wszystko w Szeged, a dla osób, które nam pomagają, przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Wśród nich jest m.in. lot szybowcem z kimś z nas oraz model szybowca ochrzczony imieniem darczyńcy.

O szczegółach wsparcia można przeczytać na stronie www.polakpotrafi.pl w zakładce Operacja Szeged. Zachęcamy wszystkich do pomocy naszym studentom i trzymamy kciuki za udany występ.

Urząd zwalnia i awansuje. Kto i jakie funkcje pełni teraz w chełmskim ratuszu? [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama