Oślepieni na drodze

  • 07.02.2019, 08:39
  • MP
Oślepieni na drodze
Źle ustawione światła w samochodzie to jedno z głównych niedopatrzeń polskich kierowców. Jak się okazuje, tylko co piąty z nich dba o to, żeby nie oślepiać innych zmotoryzowanych. Warto pamiętać, że właściwie ustawione światła mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Zima to czas, kiedy przez większość doby jest ciemnej, więc właściwe użycie świateł w samochodzie jest nieodzowne. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Drogowego wynika, że tylko 2% kierowców nie spotkało się z sytuacją oślepienia przez pojazd jadący z naprzeciwka. 4 na 5 skontrolowanych samochodów z kolei miało źle wypoziomowane światła, a ich kierowcy nie przykładali do tego specjalnej uwagi, bagatelizując problem. Większość dostrzega usterkę dopiero po zwróceniu na nią uwagi przez diagnostę na badaniu technicznym.

Dlaczego zmotoryzowani tak ignorują oświetlenie auta? Głównie dlatego, że rzadko kiedy są za karani, zazwyczaj bowiem kończy się na pouczeniu. Tymczasem grozi za to co najmniej 100 zł mandatu i dwa punkty karne, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Jak się okazuje, kłopot ze światłami dotyczy przede wszystkim starszych aut, gdzie ręczne ich ustawienie wymaga znacznie więcej czasu niż w nowszym pojazdach. Kierowcy też często po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie mają dobrze ustawione światła. Wystarczy jednak zweryfikować to podczas nocnej jazdy. Po odpowiednim ustawieniu żarówek, ich zasięg wydłuża się nawet o kilkanaście metrów, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli poruszamy się ciemnymi drogami.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe