Odeszła Maria Rutkowska

  • 06.02.2019, 09:27
  • (apm)
Odeszła Maria Rutkowska
Maria Rutkowska pochodziła z miejscowości Stójło w gminie Siennica Różana. Od 1978 związana z Chełmem. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie w 1977 r., Policealną Szkołę dla Dorosłych o kierunku technik informatyki o specjalności grafika komputerowego, w 2018 rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Pracowała jako specjalista plastyk m.in. w Chełmskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Rejowcu. Od 1999 była członkiem grupy twórczej "Pasja" i współzałożycielką Stowarzyszenia Twórczego "Pasja" w Chełmie. Należała do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej oraz od 2013 do Grupy Plastycznej "Osiemnastka" przy Centrum Kultury w Siennicy Różanej.

W malarstwie spełniała się, malując naturę, która każdorazowo przysparzała nowych emocji i nieustannie zaskakując odkrywaniem ciekawych barw. Proces twórczy będący syntezą formy i zestawienia kolorów dodawał autorce motywacji i twórczej pewności. Zacisze pracowni i samotność były dla niej tak samo ważne, jak przestrzeń i malowanie w plenerze. Powstawały wówczas prace nasycone powietrzem i światłem, bardzo ekspresyjne i emocjonalne.

Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych i poplenerowych oraz na wystawach indywidualnych w Chełmie, Siennicy Różanej, Krasnymstawie, Górze Kalwarii i Rejowcu Fabrycznym. Jest laureatką nagrody Wójta Gminy Hrubieszów, przyznanej podczas 30 Jesieni Plastycznej.

Oprócz malarstwa zajmowała się rysunkiem i fotografią artystyczną. W latach 1983-2001 wykonywała dla Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie projekty rajdowych znaczków turystycznych i opracowała graficznie wydawnictwo "W stronę Chełma...". W roku 2012 zilustrowała rysunkami satyrycznymi tomik fraszek Ireneusza Rolewicza pt. "O co chodzi...?".

Czy przejazd kolejowy na ul. Złotej jest bezpieczny? Chełmianie mają wątpliwości [CZYTAJ]

Chciała, aby taką ją zapamiętano. Odeszła od nas 15 grudnia 2018 roku w wieku 61 lat w pełni zapału twórczego i chęci życia.

15 lutego o godzinie 17 odbędzie się wystawa jej prac w Galerii "Pasja" w Chełmie przy Alei Żołnierzy I AWP 19. 16 lutego o godz. 8 w parafii Rozesłania św. Apostołów w Chełmie odbędzie się msza święta w jej intencji. 

(apm)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe