Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Konferencja zamiast konsultacji

Na społeczne konsultacje dotyczące wprowadzenia w mieście parkometrów najliczniej stawili się... dziennikarze. Chełmianie o tym ważnym temacie dyskutowali głównie na forach internetowych.
Konferencja zamiast konsultacji

Ci, którzy dotarli na konsultacje, mogli posłuchać o tym, na jakich zasadach płatne parkingi mogłyby funkcjonować w naszym mieście. Wokół tego tematu w internetowych dyskusjach zdążyło już narosnąć sporo mitów. Na spotkaniu wiele z nich obalono i podano argumenty przemawiające za wprowadzeniem w Chełmie parkometrów.

- Naszym celem jest przede wszystkim odkorkowanie miasta i zapobieganie sytuacjom, kiedy ktoś przez cały dzień zajmuje miejsce parkingowe w centrum miasta – mówił Artur Juszczak, zastępca prezydenta Chełma.

Strefy płatnego parkowania mają też pomóc lokalnym biznesom. - Często zdarza się, że ludzie, którzy chcą zrobić zakupy na miejskim bazarze, nie mogą tam zaparkować, wybierają więc Lidla czy Biedronkę - mówi Juszczak.

Wprowadzenie płatnych parkingów z opcją bezpłatnego 15-20 minutowego postoju miałoby temu zapobiegać. To czas, w którym każdy może szybko załatwić swoje sprawy, a potem zwolnić miejsce parkingowe kolejnej osobie.

Opłata parkingowa miałaby wynieść ok. 3 zł za godzinę (z opcją opłaty malejącej przy dłuższym okresie postoju i bezpłatnych pierwszych minut korzystania). Przewidziane są jednak opcje abonamentów parkingowych czy zniżek dla posiadaczy "Karty chełmianina". Osoby mieszkające w pobliżu płatnych stref parkowania prawdopodobnie płacić nie będą musiały. Opłaty parkingowe miałyby obowiązywać tylko w określonych godzinach (prawdopodobnie 9-16), wtedy kiedy natężenie ruchu w mieście jest największe. Ci, którzy płacić nie chcą, będą mogli korzystać z parkingów bezpłatnych, usytuowanych nieco dalej od centrum (np. parking przy Kamenie). Dodatkowo wiceprezydent Juszczak zapowiedział ulepszenie siatki połączeń CLA, co ma zachęcić mieszkańców do korzystania z autobusów. To także ma rozładować ruch w mieście.

Wprowadzenie parkometrów ma też służyć pozyskaniu dodatkowych funduszy na remonty dróg. Szacuje się, że może to być nawet 1-2 mln złotych rocznie, za co można by wyremontować dwie, trzy ulice rocznie. Inwestycja w płatne parkingi nie kosztowałaby miasta ani złotówki.

Niezwykła dobroczynna akcja uczniów SP nr 11 w Chełmie. Pomagają swoim najuboższym rówieśnikom [CZYTAJ]

Za wprowadzenie systemu parkometrów ma odpowiadać firma wyłoniona w drodze przetargu. To ona montuje parkometry, dba o ich konserwację, a zyski czerpie częściowo z opłat (wstępnie ok.10 proc.) ale przede wszystkim z windykacji należności za nieopłacone parkowanie (tymi zyskami dzieli się z miastem pół na pół). Według nowych przepisów, takie kary za brak opłaty parkingowej mogą wzrosnąć nawet do ok. 200-250 zł. Nic więc dziwnego, że firmy chętnie chcą inwestować w instalowanie parkometrów w różnych polskich miastach. Chełm jest jednym z niewielu, w których płatnych parkingów nie ma.

Zdania wśród mieszkańców, którzy na konsultację przybyli, były podzielone. Część uważała, że płatne parkingi, które już kiedyś w mieście funkcjonowały, po prostu nie będą się opłacały. Poniesione koszty przewyższą zyski. Byli też zwolennicy takiego rozwiązania. Argumentowali, że opłaty za parkowanie świetnie sprawdzają się nie tylko w innych polskich miastach, ale też za granicą. Chociaż dyskutujących nie było dużo, to emocji na sali nie zabrakło. Stanęło na tym, że podczas kolejnego spotkania urząd przedstawi bardziej szczegółowe założenia i przykładową ofertę dotyczącą wprowadzenia parkometrów w Chełmie.

Kolejne konsultacje w temacie płatnych parkinów już za około dwa tygodnie. Ich termin zostanie podany na profilu facebookowym miasta (www.facebook.com/chelmpl). Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton także będą o tym informować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
rechot z naiwnych 07.02.2019 22:52
Komentarz zablokowany

demonzydowatyk 05.02.2019 16:17
a co z bezpłatna komunikacja w miescie Chelm ?

łubszsz 06.02.2019 11:32
jest, jeśli liczyć chodzenie na piechotę ;)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Jeszcze nie skończyli na osiedlu a już rozkopany dojazd, totalna porażkaData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:46Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczynają pracę - będą utrudnienia!Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Czas najwyższy skończyć ten bałagan całe osiedle rozkopane prawie przez rok znaki polikwidowane na ulicach anarchia, przez kwartał na przystanku "egipskie ciemności" Czym się tu chwalić? Nikomu nie życzę takiego rozgardiaszuData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:44Źródło komentarza: Chełm. Nowe asfaltowe "dywaniki" na os. ZachódAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Brawo! Bardzo dobry wybór!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:15Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Specjalistka od wszystkiego. A na czym ona się nie zna? Do rana można by wyliczać na czym się nie zna. Typowy nominat jedynej słusznej. Gdyby w sejmiku nie było pisiorów, to i ona bujała by we Włodawie. Gdyby była specjalistą to pracowała by w jednej firmie. A tak ze stołka na stołek skacze matołek.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 17:59Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: bławatTreść komentarza: posiadłość na MajorceData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:36Źródło komentarza: Żony polityków ujawnią swój majątek? Zdecydują o tym... politycy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama