Film o Sobiborze bez szans na Oscara

  • 01.02.2019, 15:03
  • TWA
Film o Sobiborze bez szans na Oscara
Na liście filmów zgłoszonych do prestiżowej nagrody, jaką jest Oscar, nie dramatu wojennego "Sobibór", opowiadającego historię powstania w Niemieckim Obozie Zagłady w Sobiborze.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że producenci zgłosili film do nagrody w kategorii "Film nieanglojęzyczny", bo w kinach na całym świecie film zrobił ogromną furorę, obejrzały go miliony widzów i zbierał znakomite recenzje.Niestety, przedstawiciele Amerykańskiej Akademii Filmowej nie przyznali mu nawet jednej nominacji.

Nakręcenia filmu podjął się rosyjski aktor i reżyser Konstantin Chabienski. Wcielił się on również w jedną z głównych ról. Gra czerwonoarmistę żydowskiego pochodzenia Aleksandra Peczerskiego, który odegrał kluczową rolę w powstaniu, jakie wybuchło obozie 14 października 1943 roku. W obsadzie filmu znaleźli się także polscy aktorzy: Michalina Olszańska, Mikołaj Krawczyk czy Fabian Kocięcki oraz amerykański aktor Christopher Lambert. Jemu przypadła główna rola. Gra Karla Frenzla, kierownika Obozu I w Sobiborze.

Podczas buntu w obozie zabito 12 esesmanów. Potem rozpoczęła się wielka ucieczka. Nie wszyscy jednak przeżyli. Około 300 więźniów zginęło na polu minowym lub od kul hitlerowców. Ci, którym nie udało się uciec z obozu, zostali rozstrzelani. Po tym wydarzeniu cały obóz został zlikwidowany i zrównany z ziemią.

Niemcy zrobili wszystko, aby zatrzeć ślady po ludobójstwie, jakiego się dopuścili. Według historyków, w obozie w Sobiborze zginęło ćwierć miliona Żydów.

Miasta nie stać na wiadukt! Czy przy Chełm Miasto jest szansa na zredukowanie korków? [SPRAWDŹ]

TWA
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe