Gm. Białopole: Konserwator ponagli księdza

  • 18.01.2019, 09:25
  • DBEZ
Gm. Białopole: Konserwator ponagli księdza
Na cmentarzu w Buśnie należy pilnie przeprowadzić prace porządkowe. Sęk w tym, że cmentarz jest prawosławny, a włada nim parafia rzymskokatolicka. W latach 20-tych minionego wieku służył on całej miejscowej społeczności, bez względu na wyznanie, ale wciąż było to powodem sporów.

O opinię konserwatora zabytków w sprawie cmentarza w Buśnie zabiegał Romuald Zieliński z Olsztyna, wnuk zmarłego, prawdopodobnie na tyfus, i być może pochowanego na tym cmentarzu Jakuba Libusia. Pan Romuald zwrócił się także do naszej redakcji o pomoc w poszukiwaniu informacji o swoim przodku. Nie mógł ich uzyskać w miejscowej rzymskokatolickiej parafii, chociaż wielokrotnie o to zabiegał. Przy okazji wspomniał, jak bardzo zaniedbany jest stary cmentarz w Buśnie.

W poszukiwaniu grobu dziadka

- Na zaniedbanym, szczątkowym cmentarzu prawosławnym w Buśnie nie zachowały się śladu pochówku ani dziadka Libusia, ani rodziny Pominkiewiczów. Czy tak ma wyglądać nasza pamięć o przodkach? - oburzał się pan Romuald.

Wystąpił do urzędu ochrony zabytków o udostępnienie dokumentacji konserwatorskiej cmentarza. Niedawno otrzymał odpowiedź. Tak jak przypuszczaliśmy, cmentarz znajduje się w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków i ma wykonaną podstawową dokumentację konserwatorską oraz dodatkową dokumentację ewidencyjną. Niestety z żadnych dokumentów będących w posiadaniu konserwatora zabytków nie wynika, gdzie został pochowany dziadek pana Romualda. Nie ma też wzmianek o innych zmarłych przed 1920 rokiem, leczonych w miejscowym szpitalu i zmarłych na terenie parafii w Buśnie.

Mimo że o zmarłym nie udało się niczego dowiedzieć, interwencja pana Romualda przyniosła pozytywny skutek. - Udało się ujawnić zaniechania proboszcza, będą prowadzone dalsze działania ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków i wystosowane zalecenia - informuje zadowolony z obrotu sprawy pan Romuald.

Cmentarz był wspólny, ale katolicy się wynieśli

Paweł Wira, chełmski konserwator zabytków napisał, że cmentarz ten powinien być utrzymany w niezmienionym układzie kompozycyjnym oraz we właściwym dla tego rodzaju obiektów porządku. Tymczasem jest zachwaszczony i porośnięty przez samosiewy drzew. W szczególności zagraża to mogiłom ziemnym. Za wykonanie porządków odpowiedzialna jest parafia rzymskokatolicka w Buśnie. Dlatego konserwator na ten rok zaplanował oględziny cmentarza z udziałem właściciela zabytku. Zapewne będzie zabiegał o niezwłoczne przeprowadzenie prac porządkowych.

- Zwróciłem się również do wójta gminy o podjęcie inicjatywy w tej sprawie - mówi pan Romuald, podejrzewając że będzie trudno skłonić parafię do wykonania prac na cmentarzu.

W poprzednim artykule proboszcz Andrzej  Łuszcz wyjaśniał, że parafia w Buśnie jest niewielka i robi, co może, by zadbać o stary cmentarz. Jednak miała dużo innych wydatków związanych z remontem kościoła. W dodatku cmentarz, o którym mowa, nie jest już użytkowany. Jak można się domyślać, skoro nie ma nowych pochówków, nikt nie wnosi opłat i nie ma za co zlecać koszenia i sprzątania.

W dokumentach od konserwatora zabytków znaleźliśmy jeszcze jeden ciekawy wątek dotyczący cmentarza. Podobnie jak miejscowy kościół, miał on swoją bogatą historię i służył ludności różnych wyznań. W pierwszym 20-leciu XX wieku służył jako cmentarz grzebalny dla całej miejscowej ludności, "co budziło antagonizmy między katolikami, a ludnością wyznania prawosławnego". Wobec tego ówczesny proboszcz parafii zmuszony był założyć prowizoryczny cmentarz katolicki na dawnym cmentarzu pounickim. Czy teraz katolicy wrócą na dawny cmentarz, by na nim sprzątać? Trudno będzie przekonać do tego mieszkańców Buśna, bo napisy na starych nagrobkach są w języku rosyjskim, a krzyże prawosławne.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
IrezieZ
IrezieZ 27.01.2020, 22:20
Buśno - parafia. Szanowni Parafianie, weźcie sprawę cmentarza "prawosławnego" w swoje ręce. Ponieważ odrosty usuniętych krzewów, drzewek etc. osiągnęły już ok. 1,2 m łatwo je teraz ponownie wyciąć w ramach "akcji-czynu" parafialnego apeluję o zadziałanie i oczyszczenie terenu cmentarza. Jeśli tego nie uczynicie będzie tak wyglądał jak pobliski cmentarz unicki. Administratorem i właścicielem obu nieruchomości jest pobliska parafia, która nie kwapi się do wypełnienia swoich obowiązków. Proboszcz myśli o nowych inwestycjach na koszt parafian, zapominając o historii Buśna i pamięci pochowanych. Wstyd. Szanowni mieszkańcy Buśna zwiedźcie ten cmentarz i zawstydźcie nowego Proboszcza.


zewusia
zewusia 20.11.2019, 21:44
tak się traktuje prawosławnych katolików. Zetrzeć i zamieść po nich ślad, chociaż byli rodowitymi mieszkańcami busieńskiej ziemi
zieRom
zieRom 15.08.2019, 11:36
odchodzący "za zasługi" do innej parafii ks. A Łuszcz, za rażące zaniedbania i zaniechania powinien być pozostawiony w tej parafii. Nie uporządkował i nie ujawnił zasobu metrykalnego zalegającego na plebanii nawet jeśli dotyczy byłych prawosławnych, unitów i katolików z okresu 1900-1920 pochowanych na tym cmentarzu (prawosławnym) których niema w archiwach państwowych. Jest swoistym "grabarzem" pamięci tam pochowanych i historii Buśnia. Nie zlikwidował niechęci parafian do tego cmentarza zwanego ; ruskim, ukraińskim etc. a przecież tam są pochowani Polacy wyznania rzymskokatolickiego itp. Wyznanie nie może być pretekstem do braku szacunku i pamięci pochowanych i do tego świętego miejsca. Widocznie te cechy są obce dla doktoranta KUL ( niedługo) proboszcza Łuszcza . Wstyd.
Halinka
Halinka 20.10.2019, 18:33
Cmentarz znów zarósł...
zewcia
zewcia 06.02.2020, 22:47
potwierdzam "odrodzenie" odrostów, na jesieni wrócą do poprzedniej wysokości. Apeluję do parafian o akcję społeczną związaną z ich likwidacją. Proboszcz ten cmentarz jest dla niego obciążeniem, a wstyd za takie podejście wobec zmarłych , byłych mieszkańców Buśna którzy nie dali się wyrugować i zostali na tej ziemi na wieki.
Wiara nie tylko jedno ma imię, prawosławni, unici, katolicy itp. po śmierci są równi. Należy się im szacunek i pamięć. Na cmentarzu straszy wisząca brama i totalny brak ładu, nie ma nawet tablicy historyczno informacyjnej. Wstyd księże Proboszczu "katolicki" . Drodzy Parafianie obudźcie się. Wycięcie tych niskich jeszcze odrostów jest proste i niezbędne. Tam leżą też wasi przodkowie.
zierom
zierom 20.05.2019, 21:40
Uważam ,że niezbędna jest aktualizacja ww informacji . W miesiącu marcu 2019 Parafia podjęła realizację wycinki oczyszczającej, prawie zakończonej. Proboszcz nie dokonał jednak zaleconego przez delegaturę WUOZ w Chełmie uzgodnienia w zakresie aktualnego urządzenia terenu cmentarza prawosławnego ( nie tylko o czym świadczą nagrobki z lat 1950-80) w Buśnie z ustawieniem tablicy historyczno - informacyjnej. Proboszcz parafii powinien przełamać swoją i parfian niechęć. Historia parafii i szacunek dla zmarłych jest sprawą nadrzędną.
Halinka
Halinka 18.01.2019, 19:39
W końcu trafiła kosa na kamień...
zierom
zierom 26.06.2020, 10:42
Szanowna Pani Halinko. Bardzo proszę o aktualną informację dotyczącą cmentarza prawosławnego Czy nowy , aktualny proboszcz ks P Rawlik podjął jakiekolwiek działania związane z ratowaniem zabytkowego cmentarza prawosławnego . Czy jest jakaś tablica informacyjna , czy brama wróciła na swoje miejsce etc. Mam ogromne problemy i blokadę ze strony Kościoła oraz Biskupa diecezjalnego
Halinka
Halinka 30.06.2020, 12:06
Nic nie zostało zrobione od ponad roku dosłownie nic....
zierom
zierom 03.08.2020, 22:37
Dziękuję. Czy ktoś mógłby wykonać kilka aktualnych zdjęć porośniętego na nowo cmentarza i podesłać mi celem przekazania biskupowi. Nowy proboszcz okazał się jeszcze większym leniuszkiem od swego poprzednika robiącego karierę pod opieką biskupa w parafii Łabunie i na KUL.
Jeśli tak się traktuje zabytkowy cmentarz prawosławny /nie tylko/ to barbarzyństwo wobec pamięci byłych mieszkańców Buśna. Do tego jak widać zdolni są członkowie formalni kościoła kat. gospodarzących na byłym majątku cerkwi. Słowo wstyd to za mało.

Pozostałe