Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Nie tak słodko

Uzależnia organizm tak, jak alkohol czy narkotyki, ale bez problemu można go kupić we wszystkich sklepach. Mowa o zwykłym cukrze, który znajdziemy w każdym domu. Może więc w ramach noworocznego postanowienia - z myślą o swoim zdrowiu - warto go ograniczyć?
Nie tak słodko

Spożywanie cukru w dużej ilości to nie tylko ryzyko otyłości, problemów z cerą czy próchnicą. Wpływa on nie tylko na nasz wygląd, ale też zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną. "Słodka dieta" sprzyja wahaniom nastrojów, sprawia, że stajemy się bardziej ospali, zmęczeni, mniej skoncentrowani, a nawet agresywni.

 

Cukier to nie tylko słodycze

Batoniki, czekoladki, cukierki, słodkie napoje – o zawartość cukru słusznie "podejrzewa" je każdy. Jednak jest wiele produktów, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się zdrowe, a po bliższym przyjrzeniu się ich składowi, okazuje się, że zawierają dość dużo cukru. Mleko w kartonie, jogurty, słodzone napoje roślinne, majonezy, gotowe sosy, a nawet ketchup, soki owocowe czy uważane za "fit" muesli. Jest na to tylko jedna rada – uważne czytanie etykiet produktów. Nie daj się nabrać na reklamę czy "light" w nazwie – samemu trzeba dokładnie sprawdzać skład tego, co jesz.

 

Syndrom odstawienia

Przy eliminowaniu cukru z diety trzeba liczyć się z tym, że organizm początkowo może reagować negatywnie: spadkiem nastroju, dekoncentracją, poirytowaniem czy bólem głowy. To jednak objawy typowe przy odstawianiu jakiejkolwiek substancji, od której organizm jest uzależniony. Wtedy nie będzie to tak duży szok dla organizmu. Aby ograniczyć "szok", warto przygotować się do odstawiania cukru stopniowo, np. zacząć od słodyczy, zastąpić cukier zdrowszymi zamiennikami, a dopiero po kilku dniach całkowicie zrezygnować z produktów, które cukier zawierają. Po okresie "detoksu" zauważysz przypływ energii, lepsze samopoczucie, spadek wagi, a nawet poprawę wyglądu skóry.

 

Czym można cukier zastąpić?

Miód, stewia, ksylitol, syrop klonowy, daktylowy czy słodziki to najbardziej znane zamienniki cukru. Jednak substancje słodzące także z czasem można z diety wyeliminować. Jak już nasz organizm przyzwyczai się do funkcjonowania bez dostarczanego mu cukru, zauważymy zmianę w percepcji smaków. Wtedy z zaskoczeniem możesz zauważyć, że jedzenie, które dotychczas wydawało ci się mało słodkie, tak naprawdę żadnego dodatkowego dosładzania już nie potrzebuje.

 

Skuteczne rozstanie

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się cukru ze swojej diety, najlepiej, jeśli włączysz w to całą rodzinę. Samemu może być ciężko, zwłaszcza jeśli inni domownicy niczego słodkiego sobie nie odmawiają. Zastanów się też, w jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po coś słodkiego. Często słodycze i nagła potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego to tak naprawdę rekompensata lub szybka nagroda dla twojego mózgu. Może się on jej domagać w sytuacji stresowej lub przeciwnie, dużego odprężenia. Aby pozbyć się nawyku sięgania po słodkie, musisz po prostu zastąpić go... innym nawykiem. Np. zamiast słodzonej porannej kawy wybierz taką z dodatkiem cynamonu czy słodko pachnącego anyżu, a zamiast po kolejną czekoladkę sięgnij po daktyle, migdały czy jabłko.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama