Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dzieje miasta w nowej odsłonie

28 grudnia w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbył się wernisaż ekspozycji historycznej poświęconej dziejom Krasnegostawu i jego okolic. Wystawa obejmuje sześć stuleci "ukazanych w rytmie opowieści, której swoistym narratorem jest dolina rzeki Wieprz".
Dzieje miasta w nowej odsłonie

Wernisaż był zwieńczeniem niemal rocznej pracy: Mateusza Soroki, Mai Toczonej-Wal i Konrada Grocheckiego. Pod kierownictwem i przy wsparciu dyrektora muzeum Marka Majewskiego trójka kuratorów wystawy przygotowała niecodzienną ekspozycję, łączącą w sobie tradycyjny sposób pokazywania muzealiów z nowoczesnymi formami prezentacji zbiorów. Zmodernizowana ekspozycja jest przede wszystkim dynamiczna i ma na celu wprowadzić zwiedzającego w przestrzeń historii, która zaciekawia i intryguje.

Na wystawie można zobaczyć m.in. nieeksponowane dotąd stare fotografie Krasnegostawu oraz wysłuchać treści listów obozowych z okresu II wojny światowej, czytanych przez lektorów. Pomieszczenia, w których prezentowana jest wystawa, zostały przearanżowane w taki sposób, aby oddać dawny miejski klimat.

Kuratorzy chcieli również uwypuklić istotne dla Krasnegostawu cechy miejskie oraz zaprezentować przebieg powstania styczniowego na ziemiach krasnostawskich. Dzięki wyeksponowaniu sprzętów pozostałych po krasnostawskiej aptece rodziny Szcześniewskich, udało się jeszcze głębiej osadzić ekspozycję w lokalnej historii.

Wystawa zbudowana została w oparciu o zabytki pokazywane dotychczas w dziale historii oraz w dziale sztuki sakralnej, będące własnością Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie lub depozytami - głównie z parafii p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Nowym prezentowanym eksponatem jest zaś podarowany przez ks. prałata Henryka Kapicę osiemnastowieczny podręcznik do nauki języka tybetańskiego, będący niegdyś własnością jednego z krasnostawskich augustianów.

Wystawa "Dzieje Krasnegostawu i okolic" została zrealizowana w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program "Wspieranie działań muzealnych") oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Wsparcia udzielili również powiat krasnostawski i Bank Spółdzielczy w Izbicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama