Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Dzieje miasta w nowej odsłonie

28 grudnia w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbył się wernisaż ekspozycji historycznej poświęconej dziejom Krasnegostawu i jego okolic. Wystawa obejmuje sześć stuleci "ukazanych w rytmie opowieści, której swoistym narratorem jest dolina rzeki Wieprz".
Dzieje miasta w nowej odsłonie

Wernisaż był zwieńczeniem niemal rocznej pracy: Mateusza Soroki, Mai Toczonej-Wal i Konrada Grocheckiego. Pod kierownictwem i przy wsparciu dyrektora muzeum Marka Majewskiego trójka kuratorów wystawy przygotowała niecodzienną ekspozycję, łączącą w sobie tradycyjny sposób pokazywania muzealiów z nowoczesnymi formami prezentacji zbiorów. Zmodernizowana ekspozycja jest przede wszystkim dynamiczna i ma na celu wprowadzić zwiedzającego w przestrzeń historii, która zaciekawia i intryguje.

Na wystawie można zobaczyć m.in. nieeksponowane dotąd stare fotografie Krasnegostawu oraz wysłuchać treści listów obozowych z okresu II wojny światowej, czytanych przez lektorów. Pomieszczenia, w których prezentowana jest wystawa, zostały przearanżowane w taki sposób, aby oddać dawny miejski klimat.

Kuratorzy chcieli również uwypuklić istotne dla Krasnegostawu cechy miejskie oraz zaprezentować przebieg powstania styczniowego na ziemiach krasnostawskich. Dzięki wyeksponowaniu sprzętów pozostałych po krasnostawskiej aptece rodziny Szcześniewskich, udało się jeszcze głębiej osadzić ekspozycję w lokalnej historii.

Wystawa zbudowana została w oparciu o zabytki pokazywane dotychczas w dziale historii oraz w dziale sztuki sakralnej, będące własnością Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie lub depozytami - głównie z parafii p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Nowym prezentowanym eksponatem jest zaś podarowany przez ks. prałata Henryka Kapicę osiemnastowieczny podręcznik do nauki języka tybetańskiego, będący niegdyś własnością jednego z krasnostawskich augustianów.

Wystawa "Dzieje Krasnegostawu i okolic" została zrealizowana w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program "Wspieranie działań muzealnych") oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Wsparcia udzielili również powiat krasnostawski i Bank Spółdzielczy w Izbicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama