Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Jubileusz chełmskiego poety

91. urodziny tuż przed świętami obchodził chełmski literat Longin Jan Okoń. Mimo sędziwego wieku nadal jest zainteresowany tym, co dzieje się w naszym mieście i ma wciąż plany na przyszłość.
Jubileusz chełmskiego poety

- Chełm mojego dzieciństwa oraz pracy zawodowej i Chełm teraz w okresie mojego życia na emeryturze zawsze jest mi bliski i serdeczny. Jestem z nim zżyty, to jest moje miasto, które istnieje w mojej pamięci, a także literaturze - mówi poeta w wywiadzie dla Radia Bon Ton.

Longin Jan Okoń cieszy się, że wreszcie nasz kraj jest wolny, że możemy decydować o sobie, o swoich losach bez cudzego dyktatu. - Dzięki temu schyłek mojego życia upływa w spokoju i bezpieczeństwie - dodaje.

Mimo ponad 90 lat pisarz i poeta ma wciąż mnóstwo planów. Chciałby m.in. spisać swoje wspomnienia, a także napisać monografię o swojej żonie. Niestety, prawdopodobnie nie uda mu się zrealizować już tych zamierzeń samodzielnie, bo jak sam przyznaje, brakuje mu sił.  Nie oznacza to jednak, że w ogóle już nie udziela się literacko.

- Napisałem ostatnio kilka tekstów krytycznych, kilka recenzji. Moje utwory zostały niedawno wydane w antologii poezji niepodległościowej wydanej przez Związek Literatów Polskich w Lublinie - wylicza nasz jubilat.

Czarna lista polskich gmin objęła nasz region! Czego dotyczy? [SPRAWDŹ]

Longin Jan Okoń ukończył pedagogikę i filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz studium podyplomowe. Debiutował tomikiem poezji "Łzy serca" w 1947 roku. W latach 1949-1982 pracował w szkolnictwie. Do 1954 roku kierował szkołami podstawowymi w powiecie chełmskim, od 1955 do 1968 roku był inspektorem szkolnym, a następnie pracował w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Chełmie, gdzie w latach 1968–1982 był dyrektorem.

Był członkiem-założycielem grupy "Pryzmaty" i pełnił, w latach 1956–1965 oraz 1968–1983, funkcję jej kierownika. Od 1980 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich. W latach 1995-1998 roku był prezesem Zarządu Oddziału w Lublinie i następnie jego honorowym prezesem. Od 2004 roku jest członkiem i honorowym prezesem Chełmskiej Grupy Literackiej "Lubelska 36" oraz twórcą Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Chełmskiej. W 1977 roku został członkiem Międzynarodowego Ruchu Obrony Praw Indian, a w 1992 Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian. 16 czerwca 2007 roku, podczas uroczystego otwarcia Dni Chełma, otrzymał honorowy tytuł Chełmianina Roku 2006.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama