Pas startowy już niebawem

  • 18.12.2018, 23:06
  • MP
Pas startowy już niebawem
W piątek rektor dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie oraz Bogdan Kaleta, prezes firmy PREF-BET, podpisali umowę na budowę nawierzchni betonowego pasa startowego o długości 1020 m oraz 30 m szerokości na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Ma być gotowy do końca 2021 r.

Inwestycja będzie obejmowała także oświetlenie nawigacyjne drogi startowej oraz niezbędną infrastrukturę. Wykonawcą zarówno dokumentacji projektowej, jak i wszystkich prac budowlanych, będzie konsorcjum dwóch firm: PREF-BET Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów z Wierzbicy oraz B.G. Construction z Wierzbicy. Koszt zadania to ponad 21,5 mln zł.

- Budowa pasa startowego poprawi warunki i poszerzy zakres szkolenia pilotów, a przede wszystkim umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, również podczas niekorzystnych warunków pogodowych - podkreśla rektor dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie. - Uczelnia dzięki tej inwestycji będzie mogła przyjąć dwa razy więcej studentów na specjalności lotnicze, niż przyjmowała dotychczas. Betonowy pas startowy nie tylko zwiększy atrakcyjność naszej uczelni, ale będzie również służyć firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi.

Betonowa nawierzchnia pasa startowego umożliwi na lotnisku w Depułtyczach Królewskich obsługę wszystkich typów statków powietrznych wykorzystywanych w szkoleniach lotniczych. W szczególności samolotów wielosilnikowych z wysuwanym podwoziem. Tym samym znacznie zwiększy się zakres prowadzonych przez uczelnię szkoleń. Projekt ten udało się zrealizować nie tylko dzięki funduszom własnym PWSZ w Chełmie, ale także ponad 16-milionowej dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Budowa betonowego pasa startowego to także początek realizacji dużo większego projektu. Zakłada on m.in. powstanie specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów - dodaje rektor.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe