Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

MPEC stawia na błękitny węgiel

28 grudnia mija termin składania wniosków na dofinansowanie projektów związanych m.in. ze zwiększeniem efektywności energetycznej. Miejska spółka ciepłownicza jest już gotowa. Projekt, który zamierza złożyć, opiewa na ok. 25 mln zł. Na tym jednak nie koniec.
MPEC stawia na błękitny węgiel

Autor: zdjęcie poglądowe

- Kogeneracja to wspólne wytwarzanie energii elektrycznej i przy okazji ciepła. To najbardziej efektywny system wykorzystania tzw. energii pierwotnej. Kilka lat temu zmieniły się przepisy dotyczące ochrony środowiska w zakresie dwóch obszarów. Pierwszy związany jest z emisją gazów, drugi dotyczy przepisów ustawy o efektywności energetycznej. I tym właśnie chcemy się zająć, jeśli pozyskamy dofinansowanie - wyjaśnia prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Mirosław Iwiński.

Efektywny system energetyczny, czyli też ciepłowniczy, polega na tym, że połowa energii wytwarzana może być właśnie w kogeneracji i ze źródeł odnawialnych, albo tylko ze źródeł odnawialnych, lub w kogeneracji i z ciepła odpadowego. Chodzi o to, aby jak najefektywniej wykorzystać to ciepło. Do tego właśnie dąży MPEC.

- Musimy uzyskać efektywny system ciepłowniczy, ponieważ daje preferencję na przykład przy pozyskiwaniu pieniędzy unijnych - tłumaczy prezes Iwiński.

Dlatego właśnie MPEC przystąpił do realizacji projektu pod nazwą "Modernizacja źródła ciepła w centralnej ciepłowni przy ul. Towarowej 9 w Chełmie. Planowane przedsięwzięcie będzie brało udział w konkursie na dofinansowanie. Termin składania wniosków upływa 28 grudnia. Nakłady inwestycyjne szacowane na tym etapie zamykają się kwotą 25 mln zł.

- To pierwszy etap zmierzający do stworzenia efektywnego systemu energetycznego. Co będzie dalej? Zobaczymy. Aby uzyskać status efektywnego systemu ciepłowniczego, musimy jeszcze wytwarzać energię, np. z odnawialnych źródeł. Możliwości jest wiele. Może to być  kocioł na biomasę, fotowoltanika, solary lub jeszcze coś innego. Wszystko będzie zależało od funduszy - mówi prezes spółki.

MPEC chce także wprowadzić inne nowości w firmie. Na początku grudnia w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele miejskiej spółki ciepłowniczej, dyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej, przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju i przedstawiciele firmy Carbo Process, która oferuje pewne rozwiązania technologiczne, związane z przetwarzaniem węgla gorszej jakości na tzw. węgiel bezdymny, czy też niskoemisyjny.

- Całe ciepło, które miałoby powstawać podczas przetwarzania tego paliwa, byłoby wykorzystywane na potrzeby naszego przedsiębiorstwa - tłumaczy główny inżynier spółki Artur Jędruszczuk.  - Na razie wszystko jest w fazie koncepcji. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie, bardziej szczegółowe, dotyczące różnych możliwości technologicznych obróbki tego węgla.

Cała produkcja węgli bezdymnych, czyli tzw. błękitnego paliwa, miałaby być wykorzystywana w samym Chełmie i okolicy. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii mocno chce wspierać produkcję tego typu. Technologia ta wykorzystywana jest w innych krajach, ale nie w Polsce.

- Chodzi tu głównie o to, aby wyeliminować substancje szkodliwe, które są w węglu i powodują powstawanie smogu. Węgiel produkowany w tym systemie nazywany jest właśnie błękitnym węglem, w zależności od technologii może być bezemisyjny lub też bezdymny. Z podstawowego opału powstaje w ten sposób paliwo uszlachetnione. Jego wartość opałowa jest podobna do tej, którą mamy teraz, a nawet i wyższa. Błękitny węgiel charakteryzuje także niska zawartość popiołu - argumentuje Jędruszczuk. - Ideą tego przedsięwzięcia jest, aby to przetworzone paliwo było sprzedawane w Chełmie i okolicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czytelnik 18.12.2018 15:04
warto dodac ze to spotkanie zabiegal a moze tez aranzowal Prezydent Chelma- cyt- Jeśli nad projektem kogeneracji MPEC pochyliło się już dawno, to już inicjatywą nowo wybranego prezydenta Chełma Jakuba Banaszka było zaaranżowanie w departamencie gospodarki niskoemisyjnej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii spotkania przedstawicieli chełmskiego MPEC z reprezentantami Polskiego Funduszu Rozwoju i firmy Carbo Process, która specjalizuje się w produkcji, tak zwanego, błękitnego węgla -

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama