Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Dubienka: Redakcja połączyła rodzinę

Stanisław Steć i jego kuzyn Bronisław Steć przeszli ten sam szlak bojowy, zginęli w podobnych okolicznościach i spoczęli na tym samym cmentarzu. Ich bliscy do niedawna nic o tym nie wiedzieli. Teraz łączy ich nie tylko nazwisko, ale też bogata historia.
Gm. Dubienka: Redakcja połączyła rodzinę

Autor: YouTube

Historia rodzinna, opowiedziana przez Zdzisława Stecia w reportażu "Saga o dubienieckich bohaterach", który opublikowaliśmy na początku listopada, ma swoją kontynuację. Dotarliśmy do kolejnych bardzo ciekawych szczegółów.

- Odebrałem kilka bardzo ważnych telefonów. Odezwała się nasza dalsza rodzina. Okazało się, że nasz ród jest bardzo duży - mówi pan Zdzisław ze Szczecina.

Bardzo ważny okazał się telefon z Dryszczowa w gminie Żmudź, gdzie również mieszkają kuzyni pana Zdzisława. Mieli informację o członku rodziny, Bronisławie Steciu, którego dotychczas uważano za zaginionego podczas wojny.

- W papierach ojca, a jest ich bardzo dużo, znalazłem o nim  informacje. Miejsce jego spoczynku odnaleźliśmy dopiero po artykule w Super Tygodniu Chełmskim - mówi pan Zdzisław.

Bronisław Steć mieszkał w Klesztowie. W 1939 roku poszedł na wojnę jako ochotnik. Był żołnierzem AK i I Armii Wojska Polskiego. Brał udział w walkach frontowych. Zginął na przedmieściach Berlina. Wcześniej zdążył wysłać do rodziny krótki list pożegnalny. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Siekierkach. Losy Stanisława i Bronisława Steciów były niemal identyczne. Nawet spoczęli na tym samym cmentarzu.

- Historia jest okropna. Bliska sobie rodzina służyła w jednej I Armii Wojska Polskiego, walczyła i wspólnie zdobywała obiekty wojskowe. Stanisław i Bronisław zginęli w tym samym czasie i tym samym miejscu i nic o sobie nie wiedzieli - mówi pan Zdzisław.

Bronisław Steć był wujecznym bratem Jana Stecia ps. Janusz Wasteja, założyciela oddziału partyzanckiego w Dubience.

- Mój ojciec Jan Steć włożył ogromny wysiłek w zebranie materiałów biograficznych o ludziach z gminy Dubienka, którzy oddali życie za Ojczyznę. Dlatego winniśmy spełnić jego wolę i przekazać te informacje potomnym - dodaje pan Zdzisław.

W jego zbiorach są obszerne informacje o 25 osobach, które wybitnie się zasłużyły w walkach o niepodległość, a pochodziły z Dubienki bądź okolic.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama