Gm. Dubienka: Redakcja połączyła rodzinę

  • 12.12.2018, 14:36
  • DBEZ
Gm. Dubienka: Redakcja połączyła rodzinę YouTube
Stanisław Steć i jego kuzyn Bronisław Steć przeszli ten sam szlak bojowy, zginęli w podobnych okolicznościach i spoczęli na tym samym cmentarzu. Ich bliscy do niedawna nic o tym nie wiedzieli. Teraz łączy ich nie tylko nazwisko, ale też bogata historia.

Historia rodzinna, opowiedziana przez Zdzisława Stecia w reportażu "Saga o dubienieckich bohaterach", który opublikowaliśmy na początku listopada, ma swoją kontynuację. Dotarliśmy do kolejnych bardzo ciekawych szczegółów.

- Odebrałem kilka bardzo ważnych telefonów. Odezwała się nasza dalsza rodzina. Okazało się, że nasz ród jest bardzo duży - mówi pan Zdzisław ze Szczecina.

Bardzo ważny okazał się telefon z Dryszczowa w gminie Żmudź, gdzie również mieszkają kuzyni pana Zdzisława. Mieli informację o członku rodziny, Bronisławie Steciu, którego dotychczas uważano za zaginionego podczas wojny.

- W papierach ojca, a jest ich bardzo dużo, znalazłem o nim  informacje. Miejsce jego spoczynku odnaleźliśmy dopiero po artykule w Super Tygodniu Chełmskim - mówi pan Zdzisław.

Bronisław Steć mieszkał w Klesztowie. W 1939 roku poszedł na wojnę jako ochotnik. Był żołnierzem AK i I Armii Wojska Polskiego. Brał udział w walkach frontowych. Zginął na przedmieściach Berlina. Wcześniej zdążył wysłać do rodziny krótki list pożegnalny. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Siekierkach. Losy Stanisława i Bronisława Steciów były niemal identyczne. Nawet spoczęli na tym samym cmentarzu.

- Historia jest okropna. Bliska sobie rodzina służyła w jednej I Armii Wojska Polskiego, walczyła i wspólnie zdobywała obiekty wojskowe. Stanisław i Bronisław zginęli w tym samym czasie i tym samym miejscu i nic o sobie nie wiedzieli - mówi pan Zdzisław.

Bronisław Steć był wujecznym bratem Jana Stecia ps. Janusz Wasteja, założyciela oddziału partyzanckiego w Dubience.

- Mój ojciec Jan Steć włożył ogromny wysiłek w zebranie materiałów biograficznych o ludziach z gminy Dubienka, którzy oddali życie za Ojczyznę. Dlatego winniśmy spełnić jego wolę i przekazać te informacje potomnym - dodaje pan Zdzisław.

W jego zbiorach są obszerne informacje o 25 osobach, które wybitnie się zasłużyły w walkach o niepodległość, a pochodziły z Dubienki bądź okolic.

DBEZ
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe