Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Koncertowa patronka

14 grudnia Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. zaprasza mieszkańców Chełma na bardzo ważną uroczystość w historii placówki. Tego dnia odbędzie się oficjalne nadanie patrona sali koncertowej.
Koncertowa patronka

Autor: www.wieniawski.pl

Młodym muzykom patronować będzie Ida Haendel, znakomita skrzypaczka, która urodziła się i mieszkała w Chełmie. Pomysł ten pojawił się już w momencie przenosin szkoły.

- Chcieliśmy, aby był to ktoś ważny dla miasta, postać wybitna i wyjątkowa. To znakomity i ceniony muzyk. W Chełmie rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i tu, jako kilkuletnia dziewczynka w kinoteatrze Wersal, zagrała swój pierwszy koncert - przypomina dyrektor szkoły Andrzej Wojtaszek. - Mam nadzieję, że będzie inspiracją dla naszych uczniów, oczywiście nie tylko dla skrzypków.

Ida Haendel w 1933 roku zdobyła I nagrodę w Konkursie im. B. Hubermana w Warszawie, a dwa lata później została laureatką I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie (gdzie była najmłodszą uczestniczką tego konkursu). W 1936 roku skrzypaczka zamieszkała w Wielkiej Brytanii. W następnym roku debiutowała w Queen`s Hall w Londynie, gdzie zaprezentowała Koncert D-dur Johannesa Brahmsa z orkiestrą, którą dyrygował Henry Wood. W latach 1946–1947 odbyła pierwsze tournée do Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat (1952–1989) mieszkała w Kanadzie, skąd odbywała regularne podróże do Europy, koncertowała także w Ameryce Południowej i Azji. Do roku 1952 mieszkała w Londynie, później przeniosła się do Montrealu. Obecnie mieszka w Miami.

Uroczystość nadania imienia odbędzie się 14 grudnia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16 projekcją filmu Christine Jezior "Ida Haendel. Wiem, skąd jestem". O godz. 17 odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy i nadanie imienia. Kolejnym punktem programu jest koncert znakomitej skrzypaczki Agaty Szymczewskiej, której temperament muzyczny i artystyczny porównywany jest często do tego, charakteryzującego młodą Idę Haendel. Agata Szymczewska jest absolwentką Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 roku prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter. Towarzyszyć jej będzie na fortepianie Wojciech Szymczewski. Na uroczystości nie zabraknie także elementu nawiązującego do kultury żydowskiej, z której wywodzi się patronka. Wystąpi zespół Szalom Chełm.

Partnerem wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna, organizatorem Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Chełmie, a współorganizatorem Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych "Razem na Kresach". Patronat medialny nad uroczystością sprawują Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama