Koncertowa patronka

  • 11.12.2018, 07:56 (aktualizacja 11.12.2018, 08:09)
  • Justyna Kraszczyńska
Koncertowa patronka www.wieniawski.pl
14 grudnia Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. zaprasza mieszkańców Chełma na bardzo ważną uroczystość w historii placówki. Tego dnia odbędzie się oficjalne nadanie patrona sali koncertowej.

Młodym muzykom patronować będzie Ida Haendel, znakomita skrzypaczka, która urodziła się i mieszkała w Chełmie. Pomysł ten pojawił się już w momencie przenosin szkoły.

- Chcieliśmy, aby był to ktoś ważny dla miasta, postać wybitna i wyjątkowa. To znakomity i ceniony muzyk. W Chełmie rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i tu, jako kilkuletnia dziewczynka w kinoteatrze Wersal, zagrała swój pierwszy koncert - przypomina dyrektor szkoły Andrzej Wojtaszek. - Mam nadzieję, że będzie inspiracją dla naszych uczniów, oczywiście nie tylko dla skrzypków.

Ida Haendel w 1933 roku zdobyła I nagrodę w Konkursie im. B. Hubermana w Warszawie, a dwa lata później została laureatką I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie (gdzie była najmłodszą uczestniczką tego konkursu). W 1936 roku skrzypaczka zamieszkała w Wielkiej Brytanii. W następnym roku debiutowała w Queen`s Hall w Londynie, gdzie zaprezentowała Koncert D-dur Johannesa Brahmsa z orkiestrą, którą dyrygował Henry Wood. W latach 1946–1947 odbyła pierwsze tournée do Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat (1952–1989) mieszkała w Kanadzie, skąd odbywała regularne podróże do Europy, koncertowała także w Ameryce Południowej i Azji. Do roku 1952 mieszkała w Londynie, później przeniosła się do Montrealu. Obecnie mieszka w Miami.

Uroczystość nadania imienia odbędzie się 14 grudnia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16 projekcją filmu Christine Jezior "Ida Haendel. Wiem, skąd jestem". O godz. 17 odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy i nadanie imienia. Kolejnym punktem programu jest koncert znakomitej skrzypaczki Agaty Szymczewskiej, której temperament muzyczny i artystyczny porównywany jest często do tego, charakteryzującego młodą Idę Haendel. Agata Szymczewska jest absolwentką Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 roku prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter. Towarzyszyć jej będzie na fortepianie Wojciech Szymczewski. Na uroczystości nie zabraknie także elementu nawiązującego do kultury żydowskiej, z której wywodzi się patronka. Wystąpi zespół Szalom Chełm.

Partnerem wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna, organizatorem Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Chełmie, a współorganizatorem Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych "Razem na Kresach". Patronat medialny nad uroczystością sprawują Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton.

Justyna Kraszczyńska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe