Auto gotowe na zimę

  • 8.12.2018, 09:00
  • MP
Auto gotowe na zimę zdjęcia poglądowe
Nadejście mrozów i opadów śniegu to tylko kwestia czasu. Zanim to nastąpi, warto przygotować nasz samochód. O wiele elementów możemy zadbać sami, bez konieczności angażowania w to mechaników.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić komponenty silnika. Właściciele diesli powinni zrobić przegląd świec żarowych oraz układu wtryskowego, w benzyniakach przyda się weryfikacja cewek oraz świec zapłonowych, zaś w tych z instalacją gazową - jej regulacja oraz sprawdzenie szczelności układu chłodzenia. Do aut z każdym rodzajem napędu należy tankować paliwo odpowiedniej jakości, ponieważ to ma istotny wpływ na pracę całej jednostki. Ważne jest także sprawdzenie poziomu oraz kondycji płynów eksploatacyjnych.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

Kolejnym istotnym elementem jest akumulator oraz napięcie ładowania. Można to zweryfikować prostownikiem. Jeśli napięcie pracującego silnika jest niższe niż 13,7 V lub wyższe niż 14,5 V, należy wziąć pod lupę także alternator. Jednocześnie warto przyjrzeć się całej elektryce auta, oceniając stan okablowania i przewodów, które mogły ulec pęknięciu czy sparceniu.

Bardzo istotna jest kondycja opon, którymi będziemy poruszać się po zimowych drogach. Bieżnik ogumienia musi mieć przynajmniej 4 mm, ale najlepiej, gdyby był nieco wyższy. To znacznie wpływa na przyczepność podczas jazdy. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu stanu koła zapasowego, ponieważ jego dłuższe "leżakowanie" nie wpływa korzystnie na jakość gumy.

Sól na drogach to wróg kierowców, a właściwie wróg karoserii, ponieważ powoduje korozję. Dlatego przed pojawieniem się śniegu warto zabezpieczyć newralgiczne miejsca auta, wcześniej myjąc i woskując nadwozie. Ważne jest także zabezpieczenie uszczelek specjalnymi silikonami. Dzięki temu zmniejszamy też ryzyko przymarznięcia do nich drzwi. Powinniśmy mieć przy sobie nie tylko skrobaczki czy odmrażacze do szyb w sprayu, ale także odmrażacze do zamków. Ich brak odczujemy, szczególnie kiedy lód będzie stawiał opór przy próbie włożenia kluczyka.

Nie zapomnijmy o płynie chłodzenia. Jeśli układ chłodzenia jest szczelny, to temperatura jego zamarzania powinna być właściwa i wynosić ok. - 37°C. Sprawdzenie tego trwa krótko i kosztuje niewiele, część warsztatów wykonuje je nawet za darmo. Przy okazji warto także zweryfikować płyn hamulcowy, ponieważ chłonie wilgoć i trzeba go okresowo wymieniać.

Bardzo korzystne przed zimą będzie także położenie pod nogami gumowych dywaników, które - w przeciwieństwie do tekstylnych - nie wchłaniają wody z roztopionego z butów śniegu. Zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu wilgoci, a także zaparowywaniu szyb.

MP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe