W tę i we w tę

  • 05.12.2018, 10:43
  • juna
W tę i we w tę
Ponad 50 uczestników I Otwartego Dyktanda Bibliotecznego w ostatni czwartek głowiło się nad poprawną pisownią tego wyrażenia. A to nie jedyne słowa, które mogły budzić ich wątpliwości podczas pisania.

Najlepiej ze wszystkimi pułapkami i niuansami językowymi dyktanda poradził sobie Łukasz Łoza. To właśnie do niego, w nagrodę za dobrą znajomość zasad pisowni języka polskiego, trafi tablet. Przyznano także dwa wyróżnienia - otrzymały je: Urszula Wolanin i Aleksandra Majówka. Pomysłodawczynią dyktanda oraz fundatorką nagrody głównej jest Katarzyna Kalita, dyrektorka Chełmskiej Biblioteki Pedagogicznej. 

Do pisania dyktanda chyżo przystąpiły osoby w różnym wieku żądne językowej wiedzy – zarówno dzieci ze szkoły podstawowej, jak i emeryci. Większość uczestników była zgodna, że tekst konkursowy był dość trudny. Dotyczył odzyskania przez Polskę niepodległości po ponadstudwudziestoletnim okresie niewoli i świętowania 100-lecia rocznicy tego wydarzenia, zatem temat także był niebłahy. Specjalnie na potrzeby konkursu tekst dyktanda stworzyła pani Izabela Kasperek, nauczycielka języka polskiego, od lat prowadzi na YouTube kanał "Wiedza z wami", który pomaga licealistom przygotować się do matury z polskiego.

PS W tym tekście ukryliśmy kilka trudnych wyrazów pochodzących z dyktanda. Zachęcamy do dokładnego wczytania się, ich odszukania i oczywiście zapamiętania poprawnej pisowni. Taka wiedza na pewno się przyda - za rok planowana jest kolejna edycja konkursu. 

 

juna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe