Terapia floatingowa – sposób na stres

  • 5.12.2018, 10:14
  • ---
Terapia floatingowa – sposób na stres
Nadmiar obowiązków i presja czasu to najczęstsze przyczyny stresu. Wprawdzie jest on zjawiskiem naturalnym, odpowiedni jego poziom motywuje do działania, jednak kiedy występuje długotrwale, wpływa negatywnie na samopoczucie. Dlatego wciąż poszukuje się nowych sposobów na odstresowanie. Jedną z nich jest floating, który niedawno pojawił się w Polsce i staje się coraz bardziej popularny.

Floating to inaczej Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej, która bazuje na maksymalnym ograniczeniu bodźców docierających do nas z zewnątrz. Floating polega na unoszeniu się na powierzchni roztworu wody i soli w specjalnie przygotowanej do tego kabinie. Kabina izolacji sensorycznej, w której oddajemy się wyciszeniu to dźwiękoszczelne, przestronne pomieszczenie o wymiarach 2,4 m na 1,4 m i wysokości 2 m. Dzięki takim gabarytom można poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Unoszenie się w wodzie nasyconej solą EPSOM pozwala ciału na swobodne dryfowanie bez żadnego wysiłku, doświadczając stanu nieważkości. Woda jest utrzymywana w stałej temperaturze 35 stopni, czyli tyle ile ma nasza skóra. Pomieszczenie, w którym znajduje się kabina, jest dokładnie wyciszone. Dodatkowo jednorazowe zatyczki do uszu redukują prawie do zera dochodzące z zewnątrz dźwięki. Zalecane jest całkowite wygaszenie światła w celu odcięcia bodźców wzrokowych

Zalety:

  • Floating uwalnia ciało i umysł od stresów i napięć.
  • W czasie zabiegu mięśnie się rozluźniają, spada ciśnienie krwi, a rytm serca zwalnia.
  • Poprawia się pamięć i koncentracja oraz skutecznie obniża poziom kortyzolu i adrenaliny, a jednocześnie uwalnia się duża ilości endorfin.
  • Poprawia się samopoczucie, wraca energia i chęć do pracy.

Dla kogo floating wskazany?

Floating ze względu na swoje zalety odpowiedni jest przede wszystkim dla osób, które marzą o chwili relaksu i spokoju, dla zestresowanych, chcących wyciszyć i uspokoić umysł, jak również dla osób po urazach i operacjach wymagających rehabilitacji. Zaleca się go sportowcom jako formę szybkiej regeneracji po wysiłku.

Warto wiedzieć

Godzinna sesja w kabinie porównywalna jest do czterech godzin regenerującego snu. W większości przypadków ludzie od razu czują się szczęśliwsi, zdrowsi, pozytywniej nastawieni do życia, bardziej pewni siebie. - Floating sprawdza się szczególnie w przypadku osób, które żyją w ciągłym biegu lub są narażone na długotrwały i silny stres w pracy. Może też być doskonałym prezentem dla kogoś z rodziny, przyjaciela, a także pracownika, gdy chcemy podarować wybranej osobie chwilę zasłużonego odpoczynku. W Polsce przybywa miejsc, gdzie można skorzystać z terapii floatingowej - komentuje Marcin Kantorski z serwisu Prezentmarzeń.

---
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe