Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Gm. Białopole: Skarga na proboszcza

Biskup Diecezji Zajmojsko-Lubaczowskiej otrzymał skargę na proboszcza z Buśnia. Zdaniem jej autora, ksiądz Andrzej Łuszcz lekceważy prośby o przejrzenie ksiąg metrykalnych i nie dba o cmentarz prawosławny.
Gm. Białopole: Skarga na proboszcza

Skarżący złożył wniosek o skontrolowanie parafii w Buśnie, bowiem od czerwca 2017 roku zabiega o informacje dotyczące swojego dziadka Jakuba Libusia, i mimo próśb kierowanych do proboszcza pisemnie, mailowo i telefonicznie, niczego się nie dowiedział. Jego zdaniem, traktowany jest lekceważąco. Zapis dotyczący jego dziadka powinien być w księgach metrykalnych z początku XX-wieku. Jednak do tej pory nie zostały one opracowane przez dotychczasowych proboszczów. Pismo ze skargą zostało również przesłane do Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Dziadek jakby nie istniał

- Naszło mnie na stare lata, by zebrać informacje o rodzinie. Wszystkie już mam, poza tymi dotyczącymi dziadka. Nie wiem nic o nim, poza wzmianką w akcie drugiego małżeństwa mojej babki, że jest wdową po Jakubie Libusiu - mówi Romuald Zieliński z Olsztyna, autor skargi.

Jego dziadek zawarł związek małżeński w cerkwi w Buśnie ok. 1910-1914 roku.  Dziś dawna cerkiew to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buśnie.  

- Nikt już nie żyje z osób, które mogłyby coś pamiętać o moim dziadku. Żadnych wzmianek o nim nie znalazłem w archiwach lubelskim i zamojskim oraz w sąsiednich parafiach, w tym prawosławnych w Chełmie i Hrubieszowie. Pozostała mi więc tylko parafia w Buśnie - dodaje.

Jakub Libuś był ojcem Walerii i Aleksandry Libuś. Po jego śmierci wdowa Paraskiewa z domu Pominkiewicz wyszła powtórnie za mąż za Piotra Góździa i zamieszkała w Nowokajetanówce. Tam też w 1944 roku urodził się jej wnuk Romuald Zieliński.

Przyczyną śmierci dziadka pana Romualda mógł być tyfus. Prawdopodobnie został on pochowany na cmentarzu prawosławnym w Buśnie, ale o poszukiwaniu tam śladów pochówku nie ma co nawet marzyć.

- Trudno o jeszcze gorszy stan tego cmentarza niż obecnie. W 2014 roku, gdy ksiądz Łuszcz obejmował parafię, cmentarz był uporządkowany. Obecnie teren jest zarośnięty trawami, krzewami i drzewami samosiejkami, które mają już po 4-5 metrów wysokości. Niektóre nagrobki już się przewracają - zauważa Zieliński.

Cmentarz odwiedził w październiku tego roku i był zbulwersowany jego stanem. Napisał więc do biskupa, że "proboszcz zaniedbuje świadomie i rażąco swoje obowiązki jako administrator formalny i duchowy tego terenu".

Ksiądz szukał, nie znalazł

- Nie jest prawdą, że nie szukałem informacji o dziadku tego pana. Nie tylko ja starałem się coś ustalić, ale też gmina. Cała okolica jest tym zainteresowana. Poszukiwania trwają, ale nie ma śladów. Nie znalazłem wpisu w księgach - zapewnia ksiądz Andrzej Łuszcz, który również o swoich dobrych intencjach zapewnił biskupa, gdy ten do niego zadzwonił z informacją o skardze.

Jak stwierdził, nic nie poradzi na to, że nie ma wpisu w księgach. Również sam zainteresowany, w obecności proboszcza, mógłby do tych ksiąg zajrzeć.

- Nie mam odpowiedniego wykształcenia. Księgi nie były pisane po polsku. W dodatku mieszkam w Olsztynie, a więc 500 kilometrów od parafii w Buśnie - odpowiada Zieliński. - W akcie desperacji napisałem pismo do proboszcza, zobowiązując się do pokrycia kosztów tłumaczeń, ksera i innych. Nic to nie pomogło - ubolewa pan Zieliński. - Na zaniedbanym, szczątkowym cmentarzu prawosławnym w Buśnie nie zachowały się śladu pochówku ani dziadka Libusia, ani rodziny Pominkiewiczów. Czy tak ma wyglądać nasza pamięć o przodkach? - dodaje.

- Nasza parafia jest malutka. Kościół był od dłuższego czasu w remoncie, niedawno go ukończyliśmy. Mamy dwa cmentarze, a drugi jest nieco wyżej położony. Nie ma tam już nowych pochówków. Staramy się ten teren kosić, oczywiście w miarę naszych możliwości - zapewnia ks. proboszcz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Edward 12.10.2019 20:36
Byłem na dawnych katolickich polskich cmentarzach za wschodnią granicą. Kościoły kaplice w ruinie , cmentarze zarośnięte nagrobki porozbijane, a batiuszka nie chce z nami rozmawiać. Gdzie ten facet był przez tyle lat? Nagle przypomniał sobie o dziadku. Jeżeli to jest sprawa prawosławnych to niech idzie do popa .nasza historia to wiele nieszczęść i nie można za to winić młodego księdza , który nic o tym nie wie. Popieram ks. Andrzeja

Janek 30.10.2019 16:03
Edwardzie sugerujesz, że poprzedni proboszcz Andrzej nie zna historii naszego kraju?????

zirek 12.02.2020 20:15
Sz. Edwardzie, zapoznaj się z tragiczną historią ziemi busieńskiej i nie wypisuj bzdur w sferze dla ciebie jak widać "obcej". Ci ludzie z Buśna znaleźli się pod zaborami nie ze swego wyboru lecz z przymusu. Mówienie o nich pogardliwie świadczy o prymitywnym pojmowaniem i niezrozumieniu tego okresu. Sięgnij trochę do historii i nie opowiadaj bajd, prawosławie było wiarą narzuconą i trwało ponad 120lat ,tak samo jak to "lepsze" obecne od 1919r. Prawosławie należy do grupy wyznań/wiar chrześcijańskich . Sama wiara nie czyni kogoś lepszym czy gorszym. Po śmierci wszyscy są równi, a wszystkim należy się pamięć i szacunek dla cmentarzy. Prawosławni byli i żyli w Buśnie i tego faktu ic nie zmieni nawet pogarda takich jak ty. A ksiądz Andrzej to już nie taki młodzik, a jak dbał o cmentarz prawosławny ( w sumie mieszany) i unicki to można osobiście się przekonać. Wstydzę się za Ciebie, twoją niewiedzę, braki edukacyjne etc. Popraw sie.

Zirek 30.07.2020 23:22
Edwardzie, bredzisz kpiąc sobie z tragicznej i nieznanej ci historii ziemi busieńskiej. Ten cmentarz zwany pogardliwie przez katolików parafialnych jako Ukraiński ma status Zabytkowego , ujęty w spisie gminnych i wojewódzkich zabytków. Jak jest szanowana ta święta ziemia , widać po odrostach i śmieciach. To nie razi katolików parafialnych i nowego proboszcza . Wstyd. A może byście wsparli Księdza i społecznie oczyścili tę nekropolię dla spokoju własnego sumienia katolickiego.

zewusiaOL 09.09.2019 21:40
Były już proboszcz ks.Andrzej został "doceniony" przez biskupa dostając cieplejszą posadkę w parafii Łabunie ( 5500 parafian), tam dokończy swój doktorat na KUL-u. Pozostawił po sobie w Buśnie nie opracowane księgi metrykalne z lat 1900-1920, oraz nie zakończone sprawy związane z urządzeniem cmentarza prawosławno-katolickiego i unickiego (zabytkowe).Tam pochowani są "obcy" dla obecnej parafii. Taka jest twarz ekumenizmu parafialnego.Najlepiej "zaorać" ten teren. A gdzie tablica historyczno informacyjna o pochowanych tam mieszkańcach Buśna różnej narodowości. Gospodarzyć na terenach i majątku byłej cerkwi to tak ,a pamiętać to już nie. Żenujące . W mojej ocenie były proboszcz jest "swoistym" grabarzem historii i pamięci tego ternu i pochowanych tam mieszkańców Buśna, którzy znaleźli pod zaborem nie ze swej chęci czy z wyboru. Taki spotkał ich los . Apeluję do nowego proboszcza o naprawę błędów swego poprzednika (ks. Andrzeja).

zewusia 25.06.2019 16:30
Proboszcz w dalszym ciągu unika uściśleń z WUOZ w Chełmie dotyczących uzgodnienia sposobu urządzenia terenu cmentarza prawosławnego, którego jest właścicielem i administratorem, a który ogląda z okien swojej plebanii. Ważniejsze jest robienie doktoratu na KUL. Wstyd księże proboszczu. Trzeba ruszyć do kolegów z innych parafii jak sobie poradzili z podobną sprawą, trzeba tylko trochę dobrej woli.

zierom 20.05.2019 21:59
Proboszcz mija się prawdą. Stracił prawie 5 lat , posiada ewidentne zasługi w "gumkowaniu " tego cmentarza. Wstyd, że historia tej parafii oraz pochowanych mieszkańców jest mu obca. A prawosławie było narzucone z racji podległości tych ziem zaborcy. Wiara nie może dzielić o czym zdaje się zapominać proboszcz.

Janek 18.12.2018 16:15
Brawa dla Pana Romualda za odwagę i nagłośnienie opisanej przez niego sytuacji w skardze. A tak nawiasem mówiąc to na cmentarzu który jest na fotografii są pochowani ludzie, zarówno wyznania rzymsko katolickiego, prawosławnego jak i świadków jehowy, więc kto ma pilnować porządku na tym cmentarzu jak nie między innymi gospodarz parafii na której się znajduje????? ale najwidoczniej trawka rosnąca wokół stawu przy kościele jest ważniejszym priorytetem jak cmentarz!!! w końcu jest koszona przynajmniej raz w tygodniu...

Busno 05.01.2019 16:05
Janeczku ten cmentarz prawoslawny to juz w latach 80 byl zarosniety jak by tam byl las 40 letni wiec nie gadaj glupot.

Janek 06.01.2019 21:12
Może i był zarośnięty w 20 wieku, tylko nie wiem czy zdajesz sobie sprawe, że od 19 lat żyjemy w 21 wieku....

Janek 08.01.2019 19:11
Skoro ten cmentarz był już zarośnięty bujnymi drzewami w latach 80 dwudziestego wieku to dlaczego nie został uporządkowany na przestrzeni ostatnich kilku lat???? Żyjemy w 21 wieku gdzie obowiązują pewne standardy, a raczej teren cmentarza nie jest przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego pod zalesienie ….

parafianin 16.01.2019 20:00
I co Panie/ Pani o nazwie Buśno cmentarz należy uporządkować. Przeczytaj aktualny super tydzień chełmski...

nova 23.08.2019 23:40
W takim razie proszę wziąć się do roboty, drogi parafianinie. Sądzę , że pan nawet palcem przy remoncie nie kiwnął, parę złotych na remont nie dał, ba,,,zapewne do kościoła też nie chodzi, a najwięcej krzyczy.!!!

Janek 28.08.2019 19:16
Droga Parafianko ps. ,,Nova,, sądzić to pani może co najwyżej swoje postępowanie ponieważ raczej nie chce mi się wierzyć by miała Pani ukonczoną aplikacje sędziowską by móc sądzic, ale nie o to chciałem zapytać a mianowicie co miała Pani na myśli mówiąc ,,dać parę złotych na remont??????? A odnosnie mojego uczęszczania do kościoła to niech się Pani nie martwi ja chodzę do kościoła się modlić a nie słuchać ogłoszeń parafialnych i podziękowań ....

ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama