Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Czyje są te ubrania?

Ubrania rozrzucone przy kontenerze, pozostawione na deszczu i śniegu. Taki widok oburzył naszą Czytelniczkę z osiedla Dyrekcja Dolna. Jak nam przekazała, firma odpowiedzialna za pojemnik przez dłuższy czas nie zainteresowała się tym problemem.
Czyje są te ubrania?

- Codziennie przechodzę obok kontenera stojącego przy skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Wołyńskiej. Bardzo często walają się tam ubrania. Zwróciłam się nawet do pracowników, którzy sprzątali na pobliskim przystanku CLA, ale odparli, że porządki przy kontenerze to nie ich sprawa - opowiada nasza Czytelniczka.

- Jestem bardzo ciekawa, co dzieje się potem z takimi ubraniami - mówi inna chełmianka. - Czy trafiają do osób potrzebujących, do sklepów z używaną odzieżą, czy na jakiś przemiał. Jeśli nie są przerabiane, to współczuję nieświadomym ludziom, którzy później założą je na siebie. Pomijając pogodę, to przecież byle pies mógł załatwić swoją potrzebę na tę odzież...

Odbiorem ubrań z pojemników zajmuje się Fundacja Eco Textil, która ma na terenie Chełma kilkanaście kontenerów.

- Pojemniki są przez nas opróżnianie raz w miesiącu - przekazał nam jeden z pracowników fundacji. - Oczywiście, jeśli ktoś widzi, że ubrania leżą obok, może zgłosić nam potrzebę interwencji pod numerem telefonu 507 614 241. Zdarza się, że całe góry ubrań podrzucane są nam przez sklepy z używaną odzieżą, wyrzucane w workach na śmieci. Być może na ulicy Wołyńskiej miała miejsca taka właśnie sytuacja. Przekazaliśmy tę informację naszemu kierowcy i ubrania spod pojemnika zostaną zabrane. Wszystko, co trafia do naszych kontenerów, ulega recyclingowi. To, co nadaje się do użycia, zyskuje drugie życie i jest wykorzystane do produkcji kolejnych ubrań. Odzież niezdatna zostaje przetworzona m.in. na materiały do czyszczenia.

Fundacja Eco Textil przypomina również o akcji na rzecz osób niepełnosprawnych. Odzież zostawiona w pojemnikach zostaje przetworzona, a środki uzyskane z recyclingu zostają przeznaczone na zakup specjalistycznych trójkołowych rowerów. Są one tak skonstruowane, aby zapewnić osobie niepełnosprawnej stabilność jazdy i jednocześnie korzystnie wpływać na postęp jej rehabilitacji.

Wielu chełmianom wciąż wydaje się, że wszystkie kontenery na używaną odzież są nadzorowane i opróżniane wyłącznie przez wolontariuszy z Polskiego Czerwonego Krzyża. Tymczasem PCK posiada kilkanaście pojemników oznakowanych swoim logiem.

- Stale współpracujemy z Fundacją Eco Textil, zarówno w odbiorze odzieży, jak i akcjach pomocowych, takich jak ta z rowerami rehabilitacyjnymi - wyjaśnia Irena Kondraciuk, kierownik biura OR PCK w Chełmie. - Odzież można również przynosić bezpośrednio do naszej siedziby przy ul. Wolności 3.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Nie lubię Chełmian 04.12.2018 16:53
Dużo ludzi je zostawia przy kontenerze, a nie w środku, żeby ktoś komu się przydadzą mógł je przejrzeć. One trafiają do pośredników, ktorzy sprzedają je do ciuchlandów do Afryki. Zarabia na tym czerwony krzyż i pośrednicy. Po co wy do szkoł w tym Chełmie chodzicie, jak nic o świecie nie wiecie.

Anonim 03.12.2018 10:26
A wystarczyło pozbierać i wrzucić do kontenera, ewidentnie widać, że komuś nie chciało się wrzucić ubrań to zostawił obok kontenera i jest efekt a nie już wielka afera nagłośniona z tego powodu,Ludzie pomyślcie i zadziałajcie sami a nie szukacie sensacji. Stałoby się coś Pani która zgłosiła jakby wzięła i wrzuciła wątpię, ale po co lepiej aferę niepotrzebnie stwarzać...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama