Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Krasnystaw: Dzieje miasta z okazji rocznicy

Kto przegapił okazję na zdobycie monografii "Dzieje Krasnostawskie", wkrótce będzie miał szansę to nadrobić. Publikację można dostać w Krasnostawskim Domu Kultury, ale tylko do wyczerpania nakładu.
Krasnystaw: Dzieje miasta z okazji rocznicy

Promocja książki była jednym z elementów finału projektu "Krasnystaw dla Niepodległej", który odbył się 11 listopada w sali widowiskowej KDK. Spotkanie rozpoczęły przemówienia dyrektorów: Damiana Kozyrskiego z Krasnostawskiego Domu Kultury i Artura Borzęckiego z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, redaktora publikacji. Obaj przedstawili genezę wydawnictwa i rolę, jaką w jego realizacji odegrał zmarły w czerwcu bieżącego roku inicjator publikacji dr Ryszard Maleszyk.

W dalszej części złożono podziękowania autorom artykułów: Krzysztofowi Kowalczykowi, Jackowi Kulbakowi, Krzysztofowi Latawcowi, Ernest Kamiński, Konradowi Grocheckiemu, Aleksandrze Czernickiej, Arturowi Borzęckiemu, Radosławowi Dąbrowskiemu, Ryszardowi Kycowi i Edward Kycowi) oraz pozostałym osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Dyrektor KDK przypomniał, że wydawnictwo jest częścią projektu "Krasnystaw dla Niepodległej", który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Jego częściami składowymi były spotkania chóralne "Pro Patria" oraz koncert Tadka Polkowskiego. Podkreślił wkład, jaki w jego przeprowadzenie włożyła posłanka Teresa Hałas.

Docenił również rolę partnerów projektu: Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Stowarzyszenia "Pod Napięciem", Miasta Krasnystaw, parafii św. Franciszka w Krasnymstawie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie.

Opisując "Dzieje Krasnostawskie", Kozyrski podkreślił, że obok "Zapisek Krasnostawskich" książka stanowi kolejny element odkrywania przeszłości Krasnegostawu – miasta, którego historia do tej pory nie została spisana w kompletnym opracowaniu o charakterze monografii. Znalazły się w niej artykuły poruszające tematykę z okresu niewoli narodowej oraz odrodzonej Rzeczpospolitej.

Publikację otrzymał każdy, kto przybył na finałowe spotkanie projektu "Krasnystaw dla Niepodległej". Można było poprosić o dedykację redaktora Borzęckiego i autorów artykułów. Goście chętnie korzystali również z możliwości zrobienia sobie zdjęcia z lokalnym aktorem Henrykiem Wochem, który na promocji pojawił się w przebraniu marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród przybyłych na uroczystość znaleźli się ludzie kultury, historycy, regionaliści i samorządowcy.

Świętowanie 100-lecia Niepodległości Polski w ramach projektu zakończył koncert projektu Ani Brody i Maćka Pruchniewicza - Nova Energia. Specjalnie na tę okazję artyści wykonali program oparty na utworach Jerzego Lieberta i tradycyjnej muzyce z Wileńszczyzny pt. "Poemat dla Niepodległej". Dzięki oryginalnym aranżom i niecodziennym brzmieniu cymbałów występ wprowadził zgromadzonych w nastrój zadumy i refleksji.

Dodatkowo tego dnia w holu KDK można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczestników warsztatów "Prasa podziemna podczas II wojny światowej". Zaprezentowano plakaty, kolaże, t-shirty i torby z nadrukami opracowanymi na podstawie periodyków i ulotek, które były kolportowane w okresie okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: OSP PSPTreść komentarza: Według procedury Straż Pożarna Zabezpiecza lądowanie lotniczego pogotowia ratunkowego.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:32Źródło komentarza: Pow. włodawski. Serce zatrzymało się podczas meczuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Mam nadzieję że nowa rada weźmie się do roboty i naprawi najgorsze dziurawe drogi bo poprzednicy tylko robili to pod siebie. Gratuluję wygranym👍Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:10Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyrównana druga tura. Nowym wójtem kobietaAutor komentarza: GorloTreść komentarza: Te, miejscowy? Jak taki jestes ogarniety, powiedz nam, skad sobie wezmiemy jedzenie jak nasza branza rolna zbankrutuje? Kupimy z Ukrainy? To przemysl sobie, co wypisujesz, ukrofilny chlopku, nie za bystry zresztaData dodania komentarza: 22.04.2024, 23:07Źródło komentarza: Gm. Dorohusk. Zgromadzenie rolników rozwiązane. Mają zniknąć do godz.18Autor komentarza: QwertyTreść komentarza: Koniec komuny w gminie białopole i nie będzie ,,jednomyślnie i jednogłośnie''😀Data dodania komentarza: 22.04.2024, 20:52Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyrównana druga tura. Nowym wójtem kobietaAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A gdyby tak wreszcie poszli po rozum do głowy. Wystarczy ogłosić w mediach, że kto chce może przyjechać na plantację i samemu zerwać owoce na własne potrzeby. Oczywiście płacąc nieco mniej niż na bazarku. Chętnych na pewno nie zabraknie bo owoce prosto z krzaka najlepsze.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 17:58Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawek
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama