Krasnystaw: Dzieje miasta z okazji rocznicy

  • 30.11.2018, 21:30
  • GD
Krasnystaw: Dzieje miasta z okazji rocznicy
Kto przegapił okazję na zdobycie monografii "Dzieje Krasnostawskie", wkrótce będzie miał szansę to nadrobić. Publikację można dostać w Krasnostawskim Domu Kultury, ale tylko do wyczerpania nakładu.

Promocja książki była jednym z elementów finału projektu "Krasnystaw dla Niepodległej", który odbył się 11 listopada w sali widowiskowej KDK. Spotkanie rozpoczęły przemówienia dyrektorów: Damiana Kozyrskiego z Krasnostawskiego Domu Kultury i Artura Borzęckiego z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, redaktora publikacji. Obaj przedstawili genezę wydawnictwa i rolę, jaką w jego realizacji odegrał zmarły w czerwcu bieżącego roku inicjator publikacji dr Ryszard Maleszyk.

W dalszej części złożono podziękowania autorom artykułów: Krzysztofowi Kowalczykowi, Jackowi Kulbakowi, Krzysztofowi Latawcowi, Ernest Kamiński, Konradowi Grocheckiemu, Aleksandrze Czernickiej, Arturowi Borzęckiemu, Radosławowi Dąbrowskiemu, Ryszardowi Kycowi i Edward Kycowi) oraz pozostałym osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Dyrektor KDK przypomniał, że wydawnictwo jest częścią projektu "Krasnystaw dla Niepodległej", który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Jego częściami składowymi były spotkania chóralne "Pro Patria" oraz koncert Tadka Polkowskiego. Podkreślił wkład, jaki w jego przeprowadzenie włożyła posłanka Teresa Hałas.

Docenił również rolę partnerów projektu: Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Stowarzyszenia "Pod Napięciem", Miasta Krasnystaw, parafii św. Franciszka w Krasnymstawie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie.

Opisując "Dzieje Krasnostawskie", Kozyrski podkreślił, że obok "Zapisek Krasnostawskich" książka stanowi kolejny element odkrywania przeszłości Krasnegostawu – miasta, którego historia do tej pory nie została spisana w kompletnym opracowaniu o charakterze monografii. Znalazły się w niej artykuły poruszające tematykę z okresu niewoli narodowej oraz odrodzonej Rzeczpospolitej.

Publikację otrzymał każdy, kto przybył na finałowe spotkanie projektu "Krasnystaw dla Niepodległej". Można było poprosić o dedykację redaktora Borzęckiego i autorów artykułów. Goście chętnie korzystali również z możliwości zrobienia sobie zdjęcia z lokalnym aktorem Henrykiem Wochem, który na promocji pojawił się w przebraniu marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród przybyłych na uroczystość znaleźli się ludzie kultury, historycy, regionaliści i samorządowcy.

Świętowanie 100-lecia Niepodległości Polski w ramach projektu zakończył koncert projektu Ani Brody i Maćka Pruchniewicza - Nova Energia. Specjalnie na tę okazję artyści wykonali program oparty na utworach Jerzego Lieberta i tradycyjnej muzyce z Wileńszczyzny pt. "Poemat dla Niepodległej". Dzięki oryginalnym aranżom i niecodziennym brzmieniu cymbałów występ wprowadził zgromadzonych w nastrój zadumy i refleksji.

Dodatkowo tego dnia w holu KDK można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczestników warsztatów "Prasa podziemna podczas II wojny światowej". Zaprezentowano plakaty, kolaże, t-shirty i torby z nadrukami opracowanymi na podstawie periodyków i ulotek, które były kolportowane w okresie okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego.

GD
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe