Shepetun na podium w Pucharze Polski

Świetny występ w rozegranym w Wałbrzychu Pucharze Polski w zapasach w stylu klasycznym w kategorii juniorów (16-19 lat) zanotował Igor Shepetun z Cementu Gryfa Chełm. Podopieczny trenera Andrzeja Głąba uplasował się w swojej kategorii na trzecim miejscu podium.

17-letni Shepetun, startujący w kategorii wagowej 97 kg, stoczył w Wałbrzychu trzy walki. Zawodnik Cementu Gryfa Chełm nie miał szczęścia w losowaniu, bo już w pierwszym starciu musiał zmierzyć się z mocnym przeciwnikiem, Kamilem Zakrzewskim, reprezentującym MKS Unię Racibórz. Podopieczny trenera Andrzeja Głąba uległ swojemu rywalowi 0:6.

- Nie była to zła walka w wykonaniu mojego zawodnika. W tej konfrontacji zabrakło mu przede wszystkim kondycji oraz doświadczenia – ocenia Andrzej Głąb, szkoleniowiec Cementu Gryfa Chełm, wicemistrz olimpijski z Seulu.

Dużo lepszy w wykonaniu Shepetuna był kolejny pojedynek, w którym chełmianin zmierzył się Jakubem Adamskim (KS Sobieski Poznań). Walka do końca trzymała w napięciu i zakończyła się remisem 4:4. Zwycięstwo zapisano jednak po stronie chełmskiego zapaśnika, który zdołał położyć swojego rywala na łopatki. Dzięki tej wygranej Shepetun mógł stanąć do walki o trzecie miejsce.

W konfrontacji o brąz podopieczny trenera Głąba stoczył bój z Waldemarem Zamiarem (KS Sobieski Poznań). Chełmianin zaprezentował wysokie umiejętności techniczne i zupełnie zdominował swojego przeciwnika. Reprezentant poznańskiego klubu był zupełnie bezradny, kiedy Shepetun po świetnych akcjach gromadził kolejne punkty. Ostatecznie zawodnik Cementu Gryfa Chełm zwyciężył 9:0, zapewniając sobie brązowy medal w tych zawodach.

- Medal Igora jest dużym sukcesem. Warto podkreślić, że zawodnik ten trenuje u nas dopiero od roku (wcześniej reprezentował barwy UKS SOKÓŁ Nowe Miasto Lubawskie). W ostatnim czasie miał dobrych sparingpartnerów i zrobił duży progres. Również w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zajął trzecie miejsce. Stając na podium w Wałbrzychu, potwierdził, że w swojej kategorii wagowej jest w ścisłej polskiej czołówce – mówki trener Głąb.

W kategorii 97 kg zwyciężył wspomniany wcześniej Kamil Zakrzewski (Unia Racibórz), który w finale po zaciętym boju pokonał Jakuba Antoszewskiego (Agros Zamość). Razem z Shepetunem na najniższym stopniu podium stanął Mateusz Trofimczuk (UAKS Podlasie Białystok).

Na matach w Wałbrzychu rywalizował również Piotr Lewandowski. 16-letni reprezentant Cementu Gryfa Chełm startował w kategorii wagowej 55 kg. On również nie miał szczęścia w losowaniu. W pierwszej walce uległ 0:8 Grzegorzowi Kunkelowi (RCSZ Olimpijczyk Radom), późniejszemu triumfatorowi tej kategorii.

W repasażach Lewandowski pokonał Mkhitaryana Narka (GKS Cartusia Kartuzy) 6:1 oraz przegrał zMarcinem Orlińskim (ZLKS Zagłębie Wałbrzych) 10:11.

- Gdyby Piotr wyszedł zwycięsko z tego drugiego starcia, walczyłby o brązowy medal. Ostatecznie jednak zawody ukończył na siódmym miejscu. Mimo wszystko muszę przyznać, że jego występ należy zaliczyć do udanych. Piotrek trafił do naszego klubu z Janowa Lubelskiego i to całkiem niedawno, cały czas nabiera doświadczenia. Trzeba wziąć pod uwagę to, że ma on dopiero 16 lat, a więc walczył ze starszymi zawodnikami. Toczył z nimi wyrównane pojedynki – chwali swojego podopiecznego trener Głąb.

Kategorię 55 kg wygrał wspomniany wcześniej Grzegorz Kunkel, drugie miejsce wywalczył Mairbek Salimov (UAKS Podlasie Białystok), zaś na trzeciej pozycji uplasowali się Salman Khucheev (SSA Legia 1926 Warszawa) i Dominik Szreder (MOSiR Grajewo).