Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Bank Spółdzielczy

Weź udział w walce o prawa kobiet

I LO i VI LO w Chełmie, Szkoła Podstawowa nr 8 i studenci Instytut Neofilologii PWSZ to organizatorzy tegorocznej edycji Maratonu Pisania Listów w naszym mieście. W tym roku listy pisane są w obronie praw dziesięciu kobiet.
Weź udział w walce o prawa kobiet

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku przy okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

- W tym roku podczas maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu tych praw, a teraz same potrzebują naszego wsparcia - informują organizatorzy ogólnopolskiej akcji. 

W Chełmie w różnym czasie organizowane będą cztery maratony pisania listów. Aby wziąć w nich udział, wystarczy w dniu akcji zgłosić się do wymienionych na wstępie placówek.

- Akcję organizujemy po raz drugi. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału. Spotykamy się 5 grudnia o godz. 13 w instytucie przy ul. Wojsławickiej - zaprasza Tomasz Kidyba, jeden z organizatorów wydarzenia w PWSZ w Chełmie.

Jedną z bohaterek tegorocznej akcji jest Witalina Kowal z Ukrainy. Wykorzystuje swoją niesamowitą energię do wspierania lokalnych osób LGBTI w swoim rodzinnym mieście, Użgorodzie. 8 marca 2018 r. pomogła zorganizować pokojową demonstrację praw kobiet i osób LGBTI w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Policja zapewniła ją, że ona i inni demonstranci będą bezpieczni. Tego dnia skrajnie prawicowa grupa wykrzykiwała obelgi i rzucała czerwoną farbą w stronę demonstrantów, a Witalina doznała chemicznego oparzenia oczu. Jej napastnicy zostali na krótko zatrzymani i zwolnieni kilka godzin później. Witalina i inni aktywiści otrzymali kolejne groźby, a dwóch z nich poinformowało, że byli śledzeni w drodze do domu i pobici. Wciąż nie doszło do skutecznego śledztwa w sprawie wydarzeń z 8 marca. Ataki są częścią szerszej fali przemocy i zastraszania przez skrajnie prawicowe grupy na Ukrainie, które twierdzą, że wartości promowane przez takich ludzi jak Witalina są "niezdrowe".

Listy pisane w jej sprawie mają pomóc w ochronie przez państwo Witaliny i innych aktywistów broniących praw kobiet i osób LGBTI.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama