Gm. Urszulin: Rolnicy złożą się na podwyżkę dla nauczycieli

  • 24.11.2018, 16:52
  • TWA
Gm. Urszulin: Rolnicy złożą się na podwyżkę dla nauczycieli
Do utrzymania oświaty gmina dołoży w przyszłym roku ponad 2 mln zł, czyli o pół miliona więcej niż w bieżącym roku. W budżecie samorządu brakuje na ten cel pieniędzy, więc władze gminy postanowiły podnieść podatki.

W celu ograniczenia wydatków na oświatę kilka lat temu zlikwidowano szkołę podstawową w Wereszczynie. Potem placówkę w Wytycznie przekształcono w szkołę stowarzyszeniową. Gminie został tylko Zespół Szkół w Urszulinie oraz Szkoła Podstawowa w Woli Wereszczyńskiej. Mimo to, koszty funkcjonowania oświaty, zamiast maleć, ciągle rosną.

- W 2019 roku na oświatę wydamy 6 mln 80 tys. zł. Subwencja z budżetu państwa wyniesie 4 mln 40 tys. zł, natomiast z budżetu własnego dołożymy 2 mln 40 tys. zł, czyli o pół miliona więcej niż w bieżącym roku – wylicza wójt Tomasz Antoniuk.

Co powoduje ciągły wzrost wydatków na oświatę? Zdaniem wójta składa się na to kilka czynników m.in. malejąca liczba dzieci w szkołach, jednak główną przyczyną jest zapowiedziana przez rząd od stycznia przyszłego roku podwyżka dla nauczycieli.

- To, że wydatki oświatowe rosną, nie jest winą nauczycieli, podwyżka dla nich jest zasadna. Problem w tym, że w związku z zapowiedzią wyższych płac dla tej grupy zawodowej, z budżetu państwa nie poszły na ten cel dodatkowe pieniądze. Musimy poszukać ich we własnym budżecie. Jest to dla nas trudna sytuacja, bo wolelibyśmy przeznaczyć te środki na dodatkowe zajęcia dla uczniów, czy na zakup doposażenia szkół – tłumaczy Antoniuk.

Problem w tym, że gmina ma w planach sporą liczbę inwestycji, na które już pozyskała fundusze zewnętrzne i nie może zrezygnować z ich realizacji. Wobec tego urzędnicy nie są w stanie wygospodarować dodatkowych 500 tys. zł na utrzymanie szkół.

- Będzie to skutkowało tym, że mieszkańcy dołożą do oświaty w formie wyższych podatków – dodaje wójt.

 

O ile wzrosną stawki podatkowe?

Podatek rolny, podobnie jak w bieżącym roku zostanie naliczony z górnej półki, czyli do jego wyliczenia zostanie zastosowana cena za kwintal żyta ustalona przez Główny Urząd Statystyczny. Jest wyższa prawie o 2 zł od ubiegłorocznej i wynosi 54,36 zł.

Stawką GUS-owską urzędnicy posłużyli się również do wyliczenia podatku leśnego.  Podatki od nieruchomości i budynków podniesiono o tzw. wielkość inflacji, czyli średnio o 2 proc.

Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków, podatnicy zapłacą 0,93 zł za mkw. Z kolei grunty pod jeziorami zajęte na zbiorniki wodne, retencyjne lub elektrownie wodne objęte zostaną podatkiem w wysokości 4,71 zł za hektar. Stawka za pozostałe grunty, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, wyniesie 0,40 zł/mkw. Podatek od działek wykorzystywanych letniskowo-rekreacyjnie wyniesie 0,49 zł/mkw, zaś od gruntów zajętych pod drogi dojazdowe niebędące drogami publicznymi 0,47 zł/mkw. Z kolei 3,09 zł/mkw. powierzchni trzeba będzie zapłacić za grunty niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji, położone na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową, albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części ustalono w kwocie 0,60 zł/mkw. powierzchni użytkowej. Natomiast podatek za każdy mkw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych, lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie 22 zł. Podatek od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie 10,98 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Z kolei stawka za budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych ustalona została w wysokości 4,78 zł za mkw. Podatek od budynku lub jego części pozostałych, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, wyniesie 7,90 zł za mkw. Podatek od budowli to 2 proc. ich wartości.

Stawki podatków od środków transportowych będą wyższe od 2,5-3 proc.

TWA
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anonim
Anonim 29.11.2018, 22:25
Obciać pensję dla pracowników gminy a nie zwiekszać podatek dla rolników
Mieszkanka
Mieszkanka 29.11.2018, 22:22
Zlikwidować szkołe w woli wereszczynskiej I może te niektóre inwestycje typu w każdej wiosce remont remizy z której i tak nikt nie będzie korzystał są nie trafione a do każdej inwestycji trzeba dołożyć.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 28.11.2018, 18:12
Zlikwidować szkołe w Woli Wereszczyńskiej.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 24.11.2018, 22:04
Trzeba zlikwidować szkołe w woli po co jeszcze tam dokładać
Kryslc
Kryslc 24.11.2018, 19:28
To chyba raczej rolnicy zrzuca się na kłamstwa PiS ale to luz przecież to ich elektorat.

Pozostałe