25 lat na scenie

  • 23.11.2018, 10:54
  • AN
25 lat na scenie
Tak naprawdę sami nie wierzą w to, że to już 25 lat. Był to czas scenicznych rozstań, powrotów, wspólnych koncertów i setki piosenek, które wystarczyłyby na kilkugodzinny koncert. I nadszedł wreszcie czas, aby świętować jubileusz. Ale powód do świętowania jest jeszcze jeden: po dwóch latach pracy i odkładania, zespół 4 Pory Roq wydał wreszcie drugą płytę!

14 grudnia Chełmski Dom Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert połączony z promocją wydanej w tym roku płyty "Nieważna 13" i jubileuszem zespołu. Swoją działalność artystyczną rozpoczęli w latach 90-tych. Młodych muzyków przygarnął pod swoje skrzydła Młodzieżowy Dom Kultury. To dzięki tej placówce zespół mógł się rozwijać i wygrywać konkursy, przeglądy, festiwale. Pierwszy koncert zagrał w legendarnym chełmskim Kwadracie, później ruszył w Polskę... W tym roku 4 Porom Roq stuknęło 25 lat.

Ważna Nieważna...

Gdy Anka Bobruś była gościem Janusza Deblessema w audycji "Gitarą i piórem", właśnie światło dzienne ujrzała ich pierwsza płyta "Collage". Długo kazali na nią czekać swoim fanom. Redaktor zaśmiał się, że następny krążek to pewnie za 15 lat, na co Anka kategorycznie powiedziała "nie".

- Mam to nagranie. Pochodzi z 2006 roku. Wygląda na to, że dziennikarz wiele się nie pomylił, bo mamy przecież 2018 rok - śmieje się gitarzysta 4 Pór Roq Grzegorz Sykuła.

Jak podkreślają, nowa płyta jest zupełnie inaczej zagrana, z większym wyczuciem, subtelnością...- Mogę śmiało powiedzieć, że wszystkie piosenki mi się podobają. Szczególnie jednak chyba "Stokrotka". Po prostu lubię jak Anka ją śpiewa - mówi Grzesiek.

"Kołysanka dla Agatki" to ulubiona piosenka Michała Słomińskiego. Ania Bobruś bez wahania wybiera "Kolędę na co dzień". Są zadowoleni z płyty, chociaż Michał parę rzeczy chciałby w niej jeszcze zmienić.

- Gdybyśmy go posłuchali, to nagranie potrwałoby jeszcze z pięć lat - śmieje się wokalistka 4 Pór Roq.Na krążku znalazło się 13 utworów. Teksty do piosenek napisała Ania, muzykę stworzyli wspólnie. Płytę wydali za własne pieniądze. Nagrali ją w studiu Damiana Chabrosa, a wydana została we wrocławskim DeSer Designers Group.- Szukaliśmy najlepszego brzmienia i znaleźliśmy je właśnie w Twins Studio. Poza tym atmosfera była niesamowita, taka domowa - podkreśla Ania. - Z tym wiąże się też pewna anegdota. Właśnie nagrywaliśmy piosenkę "My dorośli", kiedy do studia weszła córka Damiana Marysia i poprosiła, aby włączył jej bajkę. Tak idealnie wpasowała w klimat piosenki, że zostawiliśmy jej głos na płycie.

Kolejna ciekawostka związana z tym krążkiem to "piosenka widmo". Gdy wypróbowywali studia nagrań, wszędzie grali tę samą piosenkę "Para staruszków". Gdy płyta była już składana, okazało się, że tej właśnie piosenki u Damiana nie nagrali.

- Nie wiemy, jak to się stało. Ta piosenka po prostu nam uciekła. Tyle razy ją śpiewaliśmy, że byliśmy przekonani, że jest. Nie było już czasu na dogrywkę i ostatecznie piosenka nie znalazła się na płycie, ale na pewno będzie ją można usłyszeć na koncertach - mówi Grzesiek.

 

25 lat na scenie

- Z przerwami - podkreślają. - Zespół grał, potem zawieszał swoją działalność. Może byłoby inaczej, gdybyśmy robili to zawodowo, ale każdy z nas robi co innego. Czasami brakuje zwyczajnie czasu.

W tym składzie grają razem od sześciu lat. Z pierwszego składu został tylko Grzesiek. 4 Pory Roq to kawał historii miasta, w której bohaterami jest spore grono chełmskich muzyków. Dlatego 25-lecie będzie wyjątkowe, pełne muzycznych inspiracji oraz powrotów. Podczas koncertu będzie można kupić najnowszą płytę 4 Pór Roq.

- Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej płyty, ale także tym, którzy od lat w nas wierzą i nas wspierają. Dziękujemy też publiczności, że przez te 25 lat z przerwami wciąż chce nas słuchać i przychodzić na nasze koncerty - mówią chełmscy muzycy.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe