Włodawa: To będzie rok inwestycji

  • 22.11.2018, 11:23
  • TWA
Włodawa: To będzie rok inwestycji
Prawie 11 mln zł władze miasta wydadzą w przyszłym roku na inwestycje. Blisko 16 mln zł pochłonie pomoc społeczna, ponad 21 mln zł ma kosztować oświata. Wzrosną również koszty na administrację. Tak wynika z projektu budżetu miasta na 2019 rok.

Dochody będą rekordowo wysokie. Wyniosą 58 mln 859 tys. zł, natomiast wydatki wyliczono na - bagatela - 60 mln 154 tys. 

- Deficyt w wysokości 1 mln 295 tys. zł związany jest z realizacją wydatków majątkowych, czyli inwestycji. Pokryty zostanie obligacjami emitowanymi przez gminę miejską – wyjaśnia Elżbieta Torbicz, skarbnik Urzędu Miejskiego we Włodawie.

Zadłużenie miasta na koniec tego roku wyniesie 16 mln 480 tys. zł (28 proc.). W przyszłym roku planowana jest spłata kolejnych 2 mln 216 tys. zł kredytów z poprzednich lat. Jednak w związku z emisją obligacji na kwotę 3 mln 100 tys. zł na koniec 2019 roku zadłużenie szacowane jest na poziomie 17 mln 369 tys. zł (29,5 proc.).

 

Inwestycje małe i duże

Dokładnie 10 mln 780 tys. zł miasto wyda na inwestycje. Część spośród zaplanowanych zadań będzie wykonana wyłącznie z własnych środków. Na tej liście jest przebudowa ulicy Prusa, na którą zapisano 956 tys. zł oraz ulicy Działkowców za kwotę 120 tys. zł. Kolejne 389 tys. zł ma kosztować wymiana oświetlenia ulicznego na ledowe na osiedlu Kraszewskiego. Oświetlenie powstanie również przy ulicy Okunińskiej, o co od lat dopominają się włodawianie. Ten wydatek wyliczono na 87 tys. zł. Ponadto 80 tys. zł ratusz dołoży do zakupu samochodu służącego do przewozu osób niepełnosprawnych, drugie tyle na ten cel otrzyma z Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych. 23 tys. zł zapisano w budżecie na wykup działek od mieszkańców osiedla Kamiennego z przeznaczeniem tych gruntów pod budowę drogi. 22 tys. 600 zł pochłoną inne drobne wydatki.

Najdroższą inwestycję będzie rewitalizacja Włodawy. Realizacja tego zadania ma trwać dwa lata. W przyszłym roku ratusz wyda na nie 3 mln 471 tys. zł, zaś kolejne 5 mln 131 tys. zł w 2020 roku. Do tego 6 mln 700 tys. zł dołoży Unia Europejska. Projekt przewiduje rozbudowę miejskiego centrum monitoringu do tzw. 38 punktów, czyli 82 kamer. Obsługą systemu zajmie się straż miejska. Na ścianie jednego z jej pomieszczeń zostanie zawieszonych 9 dużych telewizorów LED o wysokiej rozdzielczości. Biuro ma być doposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, serwery i oprogramowanie umożliwiające identyfikację osób oraz tablic rejestracyjnych samochodów. Odnowy doczeka się również park przy cerkwi. Na ponad 2 tys. mkw. powstaną nowe tereny zieleni, alejki, ogrodzenie, oświetlenie i plac zabaw. Nowy wygląd i funkcjonalność zyska włodawski rynek. Wybudowane zostaną dwie fontanny (fontanna trzech kultur i tzw. dry plaza). Wewnątrz Czworoboku powstanie amfiteatr. Prawie 500 mkw. zajmą tereny zielone z nasadzonymi drzewami i krzewami. Całość ma być dopełniona podświetleniem z projektorów. Ponadto przewidziano kilkanaście stylowych, drewnianych straganów wystawienniczych, które wpiszą się w klimat miasta i jego zabytkowej zabudowy. Mają być wykorzystywane podczas organizacji Festiwalu Trzech Kultur, Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem, a także podczas festynów produktów regionalnych czy świątecznych jarmarków.

Z kolei władze starostwa powiatowego, które jest partnerem miasta w tym projekcie, zagospodarują teren po dawnej jednostce wojskowej. Istniejący tam budynek zostanie kompleksowo zmodernizowany. Będzie w nim centrum usług społecznych, gdzie świadczone będą usługi socjalne, o charakterze profilaktycznym, aktywizującym i interwencyjnym. Wsparciem objęte zostaną szczególnie osoby starsze, niepełnosprawne oraz cierpiące na różne zaburzenia. Na terenie po byłej jednostce ulokuje się Powiatowy Ośrodek Wsparcia, filia Domu Pomocy Społecznej w Różance, Dzienny Dom Opieki Medycznej. Ponadto Działka o powierzchni prawie 600 mkw. zostanie udostępniona pod działalność gospodarczą dla tzw. przedsiębiorstwa społecznego (NGO).

Drugim równie kosztownym zadaniem będzie montaż kolektorów słonecznych, który pochłonie 2 mln 28 tys. zł. Jednak miasto nie dołoży w tym wypadku ani złotówki. Pieniądze będą stanowiły wkład własny mieszkańców oraz dofinansowanie zewnętrzne. W planach jest także drugi etap budowy budynków socjalnych za kwotę 414 tys. zł, z czego 166 tys. zł pokryje dofinansowanie. Odbędzie się też drugi etap wymiany oświetlenia ulicznego na ledowe za kwotę 2 mln 188 tys. zł, w tym 1 mln 467 tys. zł będą stanowiły fundusze zewnętrzne. Ponadto na stadionie sportowym zostanie dokończona budowa obiektu rekreacyjnego, co uszczupli miejski budżet o kolejne 297 tys. zł. W planach inwestycyjnych jest nadal budowa promenady nadbużańskiej nad rzeką Włodawką, mimo iż wniosek ratusza o dofinansowanie został odrzucony.

- Mamy zabezpieczone 670 tys. zł na to zadanie, gdyż od decyzji komisji oceniającej wnioski odwołaliśmy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Liczymy, że sprawa zakończy się jak najszybciej i oczywiście z korzystnym dla nas wynikiem – dodaje skarbniczka ratusza.

 

Ponad 37 mln zł na szkoły i pomoc społeczną

Największą bolączką władz miejskich jest oświata. Wyliczono, że kształcenie dzieci i młodzieży w przedszkolach oraz szkołach podstawowych, wynagrodzenie dla nauczycieli i utrzymanie szkół będzie kosztowało w 2019 roku aż 21 mln 311 tys. zł, czyli o ponad 2 mln zł więcej niż w bieżącym roku. Subwencja oświatowa z budżetu państwa przewidywana jest na poziomie 10 mln 32 tys. zł i pokryje zaledwie 47 proc. kosztów.

- Głównym powodem wzrostu kosztów jest 5 proc. podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli. Niby w informacji z ministerstwa oświaty jest zapisane, że w subwencji zawarto pieniądze na podwyżkę płac, ale dotacja została tak wyliczona, że tych środków wcale nie otrzymaliśmy więcej. Wręcz przeciwnie, w stosunku do wydatków subwencja jest nawet o 1 proc. mniejsza, niż w roku bieżącym – tłumaczy Elżbieta Torbicz. Zatem miasto dołoży z własnego budżetu aż 11 mln 279 tys. zł.

Kolejnym pod względem wielkości wydatkiem jest pomoc społeczna. Na ten cel zapisano 15 mln 841 tys. zł. Na wypłatę samego świadczenia wychowawczego, czyli tzw. 500+ potrzeba ponad 7 mln zł oraz blisko 5 mln zł na świadczenia rodzinne.

 

Wzrosną wydatki na administrację

Na wynagrodzenia dla pracowników, pochodne od tych płac oraz na utrzymanie biura rady miejskiej w prowizorium budżetowym na przyszły rok zapisano 3 mln 174 tys. zł. Jest to o 121 tys. zł więcej niż w bieżącym roku. Jednak na podwyżkę płac będą mogli liczyć tylko nieliczni, czyli ci, którzy zarabiają najniższą krajową. A to dlatego, że to uposażenie od stycznia wzrośnie o 150 zł (brutto).

Ponadto kilkoro pracowników ratusza zapowiedziało odejście na emeryturę i trzeba było zabezpieczyć środki na wypłatę należnych im odpraw oraz nagród jubileuszowych.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe