Krasnystaw: Szymaniak ujawni niewygodną prawdę

  • 20.11.2018, 15:09
  • GD
Krasnystaw: Szymaniak ujawni niewygodną prawdę
21 listopada Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Szymaniakiem, autorem zbioru reportaży pt. "Urobieni". Jego książka to zbiór reportaży, w których ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy.

Marek Szymaniak (rocznik 1988) to pochodzący z Krasnegostawu dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w Magazynie TVN24, "Dużym Formacie" i "Newsweek Polska". Był finalistą Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej oraz dwukrotnym finalistą konkursu stypendialnego Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Autor opowiada w swojej książce historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.

Z noty wydawcy wynika, że ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach.

Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych - to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo, jak powiedział jeden z bohaterów, "jesteśmy tylko trybikami".

Początek spotkania w galerii MBP o godz. 16. 

GD
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe