Gm. Wola Uhruska: Podatki znowu w górę

  • 20.11.2018, 11:48
  • TWA
Gm. Wola Uhruska: Podatki znowu w górę
Mieszkańcy gminy zapłacą w 2019 roku wyższe podatki od nieruchomości oraz gruntów. Podwyżka może nie jest drastyczna, ale na pewno uszczupli domowe budżety.

Podatek rolny zostanie naliczony z górnej półki, a do jego ustalenia zostanie zastosowana cena za kwintal żyta wg GUS. Jest wyższa prawie o 2 zł od ubiegłorocznej i wynosi 54,36 zł. Oznacza to, że rolnicy zapłacą w 2019 roku nieco więcej za każdy hektar.

Stawką GUS-owską urzędnicy posłużyli się również do wyliczenia podatku leśnego. Podatki od nieruchomości i budynków podniesiono o tzw. wielkość inflacji, czyli średnio o 2 proc.

Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków, podatnicy zapłacą 0,93 zł za mkw. powierzchni. Natomiast opłata za grunty, na których prowadzone są usługi noclegowe (7 pokoi i więcej) wyniesie 0,64 zł/mkw. powierzchni użytkowej. Z kolei grunty pod jeziorami zajęte na zbiorniki wodne, retencyjne lub elektrownie wodne objęte zostaną podatkiem w wysokości 4,71 zł za hektar. Stawka za pozostałe grunty, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, wyniesie 0,21 zł/mkw. Za grunty objęte obszarem rewitalizacji podatnicy zapłacą 1,68 zł/mkw.

Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części ustalono w kwocie 0,79 zł/mkw. powierzchni użytkowej. Natomiast podatek za każdy mkw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych, lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie 19,95 zł za mkw. Podatek od budynków, w których prowadzone są usługi noclegowe (7 pokoi i więcej) ustalono w kwocie 14,18 zł/mkw. Podatek od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie 10,98 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Z kolei stawka za budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych ustalona została w wysokości 4,78 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Podatek za budynki lub ich części pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego przyjęto w wysokości 5,20 zł za mkw. Podatek od budowli to 2 proc. ich wartości, z wyjątkiem budowli pod usługi noclegowe, w których będzie 7 pokoi lub więcej. W tym wypadku stawka podatku wynosi 1 proc.

Stawki od środków transportowych pozostają bez zmian.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Józef Sieradzki
Józef Sieradzki 14.12.2018, 16:00
Podatek od nieruchomości dziala na zasadzie zbójnika Janosika i jest niezwykle szkodliwy ideowo w ustroju,którego celem jest rozwój społeczeństwa opartego na budowie kapitału i tworzenia dóbr materialnych. Powinien być zastąpiony podatkiem od obywatela,poniewaz koszty funkcjonowania samorządu nie są związane z nieruchomością lecz obywatelem. To obywatele korzystają z opieki zdrowotnej,kultury,szkolnictwa i całej infrastruktury technicznej gminy. Wszyscy w jednakowym zakresie. Jakie rozumienie prawa takie prawo.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 21.11.2018, 15:04
A mialo byc tak pieknie

Pozostałe