Zaprzysiężenie 23 listopada

  • 19.11.2018, 14:14 (aktualizacja 20.11.2018, 11:28)
  • AN
Zaprzysiężenie 23 listopada
W najbliższy piątek o godz. 10 odbędzie się w Chełmie pierwsza sesja rady miasta nowej kadencji. W programie obrad zaprzysiężenie nowego prezydenta, ślubowanie nowo wybranych radnych, a także wybory prezydium rady.

Najwięcej emocji wzbudzi zapewne wybór prezydium rady. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników drugiej tury wyborów mówiło się, że nowym szefem rady miasta zostanie Maciej Baranowski. To raczej już mało prawdopodobne.

Wszystko wskazuje na to, że przewodniczącego rady wskaże Prawo i Sprawiedliwość. Liczba mandatów przedstawia się następująco: osiem ma PiS, tyle samo Postaw na Chełm, pięć koalicja obywatelska Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej oraz dwa mandaty Polskie Stronnictwo Ludowe. Mówi się, że na stanowisko przewodniczącego po latach przerwy powróci Longin Bożeński. Był szefem rady w IV kadencji, czyli w latach 2002-2006. W poprzedniej kadencji PiS miał wiceprzewodniczącego rady. Był nim Zdzisław Szwed, który w tej kadencji o mandat radnego miejskiego się nie ubiegał, bo wybrał sejmik województwa.

W skład nowej rady wchodzi także sporo debiutantów. Trudno aby komuś z nich powierzono tak odpowiedzialną funkcję. Do nowej rady miasta wszedł też Jakub Banaszek, ale ponieważ został prezydentem, będzie musiał zrezygnować z mandatu. Drugi wynik na jego liście miał Mirosław Czech, który także otrzymał mandat. Trzeci wynik ma Agnieszka Ostrowska i to ona zajmie w radzie miejsce zwolnione przez Banaszka.

Dobrym zwyczajem było dotychczas, żeby funkcję jednego wiceprzewodniczącego rady sprawował przedstawiciel opozycji, a drugiego np. ktoś od koalicjantów. Jak będzie tym razem? Trudno powiedzieć. Prezydent elekt nie chce jeszcze zdradzać, czy wszedł w jakąś koalicję, a jeśli tak, to z kim. 

Wiadomo, że pierwszą sesję rady miasta, bez względu na zakulisowe uzgodnienia, do wyboru przewodniczącego, poprowadzi radny senior, czyli najstarsza osoba w radzie. Jest nią Stanisław Mościcki.

Zgodnie z nowymi przepisami, sesja musi być transmitowana w internecie, więc każdy będzie miał okazję obejrzeć rozpoczęcie nowej kadencji samorządowej. Relacja na żywo ma być udostępniana w Biuletynie Informacji Publicznej.

- Trwają obecnie rozmowy z oferentami, którzy mają możliwości techniczne transmitowania obrad. Prawdopodobnie do końca roku będziemy zlecać tę usługę firmie zewnętrznej. Decyzja, kto to będzie, jeszcze nie zapadła - tłumaczy Krystyna Majówka, dyrektor wydziału organizacji i nadzoru UM.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe