Orzełek na klacie

  • 9.11.2018, 14:23
  • juna
Orzełek na klacie tatuaż wykonany przez Marchewę z Cartel Tattoo Studio (dzięki uprzejmości autora)
Powstanie na bicepsie. Polska Walcząca na łydce. Husaria na przedramieniu.

Największy boom na tatuaże patriotyczne można było zauważyć jakieś dwa, trzy lata temu. Jednak nadal ok. 40 procent klientów salonu Marchewy i Korasa przychodzi właśnie po wzory związane z historią Polski. Są to przede wszystkim młodzi mężczyźni.

Najbardziej popularne są orły łączone z polską flagą, żołnierze wyklęci czy motywy powstańcze. Nieco nowszym, ale już równie popularnym motywem jest polska husaria. Najczęściej tatuuje się takie wzory na przedramieniu, bicepsie, piersi, czy całym ramieniu (tzw. rękaw). Ponieważ tatuaże patriotyczne zazwyczaj do małych nie należą, potrzebne są dla nich odpowiednio duże powierzchnie.

- Często robię takie tatuaże osobom, które mieszkają za granicą. Odwiedzają mnie, kiedy przyjeżdżają do Polski, za którą bardzo tęsknią - mówi Kamil, który tatuuje już od kilkunastu lat i sam długo mieszkał poza krajem. - Patriotyczny tatuaż ma przypominać o tym, co jest dla nich ważne i z czym się utożsamiają. Noszą go potem z dumą.

Nieco innego zdania jest właściciel studia przy ul. Lwowskiej. Zdarza się, że przychodzą do niego klienci po tatuaż patriotyczny, ale nie widzi u nich motywacji, o jakiej wspomina Kamil. Po prostu przychodzą i tatuują sobie taki wzór, a nie inny. Chociaż w jego studiu dość często takie wzory wybierają klienci pracujący w służbach mundurowych: wojsku czy straży granicznej. Zdarzało się, że motywy patriotyczne tatuował także kobietom. Popularne wśród nich były zwłaszcza wzory nawiązujące do powstania warszawskiego, np. plakatów powstańczych – stwierdza.

Klienci zazwyczaj przychodzą już z "gotowcami". Najczęściej czerpią je z Internetu, gdzie takich wzorów obecnie nie brakuje. Na Facebooku można nawet znaleźć poświęcony im fan page: Patriotyczne Tatuaże. Ma on ponad 24 tysiące fanów.

Kamila osobiście cieszy to, że ludzie poprzez coś tak osobistego i trwałego jak tatuaż na własnym ciele wyrażają przywiązanie do swojej ojczyzny i jej historii. W końcu to pamiątka na całe życie. Zauważa też, że nie zawsze idzie to w parze z faktyczną znajomością dość skomplikowanej historii naszego kraju. Zwłaszcza wśród młodzieży, która tak chętnie nosi teraz odzież z motywami orła, powstania warszawskiego czy żołnierzy wyklętych.

Jednak niezależnie od motywacji wyboru wzoru, o tatuaż patriotyczny, tak jak o każdy inny, trzeba odpowiednio dbać. Inaczej z czasem może stracić kontur, nieco przyblaknąć i zmienić się w niewyraźną plamę. Można powiedzieć, że ze znajomością polskiej historii i kultury jest podobnie.

juna
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe