Gm. Rejowiec: Kurhan pod lupą urzędników

  • 09.11.2018, 10:59 (aktualizacja 09.11.2018, 12:05)
  • MP
Gm. Rejowiec: Kurhan pod lupą urzędników
Trwają badania wokół mogiły powstańców styczniowych w Hruszowie. Wstępną analizę zakończyli już pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i czekają na oficjalną odpowiedź ze strony władz gminy o podjęciu dalszych działań. Czy obiekt uda się dokładnie zbadać i uratować?

O mogile powstańców styczniowych w Hruszowie pisaliśmy w jednym z poprzednich numerów naszego tygodnika. Na zaniedbany kurhan natrafił Michał Mazurek, jeden z mieszkańców wsi. W sprawie tej interweniował już w Urzędzie Miasta Rejowiec oraz w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Chce uratować to ważne dla historii miejsce.

Kurhan, w którym mogą spoczywać powstańcy, którzy zginęli w bitwie pod Żulinem 27 stycznia 1863 r., obejrzeli już pracownicy UW w Lublinie.

- Dojście jest utrudnione przed podmokły teren, a obiekt rzeczywiście jest bardzo zaniedbany - przekazał nam Dariusz Nowakowski, starszy inspektor wojewódzki w wydziale gospodarki nieruchomościami i skarbu państwa. - Wystosowaliśmy wniosek do burmistrza Rejowca z prośbą o podjęcie dalszych działań, a tym samym współpracy, aby zbadać i ratować to miejsce.

We wtorek skontaktowaliśmy się z burmistrzem Rejowca Tadeuszem Górskim, do którego dotarło już to pismo. Jak nam powiedział, urząd jest gotów podjąć odpowiednie kroki do ratowania miejsca pamięci. Odpowiedź jest już przygotowywana.

- Sprawa jest w toku, uzgadniamy szczegóły i kroki, które trzeba podjąć. Chcemy godnie uhonorować tę mogiłę, współpracując z urzędem wojewódzkim. Dopiero jak wszystko ustalimy, będziemy wdrażać plan w życie.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe