Rejowiec: Zabytek w remoncie

  • 02.11.2018, 14:27
  • MP
Rejowiec: Zabytek w remoncie
Na terenie parafii pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu trwa gruntowny remont budynku kościoła. Przy okazji prac przeniesiono również figurę Jana Pawła II.

Świątynia w Rejowcu jest zagrzybiona i zawilgocona. Ekspertyzy wykazały, że zabytkowy budynek "nie oddycha". W pierwszej kolejności została zdjęta olejna lamperia. To jednak nie rozwiązało problemu..

- Próbowaliśmy zbijać tynk, ale to też nie zdało egzaminu, bo odchodził razem z zabytkowymi cegłami - tłumaczy Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. - Eksperci przekazali nam, że trzeba zdjąć wierzchnią warstwę farby, więc proboszcz wynajął firmę, aby jak najszybciej to zrobić. Grzyb się jednak rozprzestrzenia, a to stwarza zagrożenie dla całego obiektu. Wprawdzie budynek zaczyna powoli oddychać, ale przed nami jeszcze sporo prac.

Dotychczas udało się usunąć zewnętrzną opaskę budynku, która nie spełniała swojej roli, bo zamiast odprowadzać wodę, powodowała jej nagromadzanie. W ramach modernizacji wprowadzony ma być zupełnie inny system odwadniania. 

- Inną istotną kwestią są też drzewa rosnące w pobliżu kościoła. Część z nich zostanie usunięta, w innych dokonamy przycięć i przerzedzeń koron. Korzenie części z nich wchodzą wręcz w fundamenty budynku, więc trzeba działać. Dzięki temu budynek będzie lepiej nasłoneczniony - dodaje burmistrz. 

 Przy okazji remontu kościoła zapadła decyzja o przeniesieniu figury Jana Pawła II, dotychczas ustawionej po lewej stronie budynku.

- Teraz papież Polak stoi przed budynkiem kościoła, tak jak prosili o to od samego początku mieszkańcy Rejowca - dodaje Tadeusz Górski. - To bardzo ważna postać dla naszego narodu, więc tym bardziej należy ją właściwie wyeksponować. Zwłaszcza, że nasz papież jest już święty. Oczywiście, przestawienie pomnika odbyło się pod okiem konserwatora zabytków, podobnie jak cały remont świątyni. 

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ParafiankaM
ParafiankaM 03.11.2018, 19:58
Widać Pan burmistrz ma tutaj więcej do powiedzenia niż nasi nowi księża, którzy od razu wzięli się do roboty i ratują, co się jeszcze da. Tak to jest, że władza łatwo przypisuje sobie zasługi innych.
Wierna
Wierna 08.11.2018, 13:53
Droga Pani diabeł tkwi w szczegółach - nasi nowi księża oczywiście, że wzięli się do roboty ale mieli ku temu przygotowaną całą ścieżkę formalną i nie tylko. Remont powinien zostać przeprowadzony o wiele wcześniej a nie został. Wie Pani dlaczego? Pewnie nie :) Burmistrz nie ma praw do mienia kościelnego. Może warto troszkę docenić nasze władze a nie tylko pluć! Była okazja trzeba było kandydować!!!
Unknown
Unknown 09.11.2018, 20:55
A od kiedy to trzeba kandydować by wyrazić własne zdanie na temat władzy. O ile mi wiadomo, to do naszego obowiązku należy głosowanie, nie kandydowanie hahahaha
ParafiankaM
ParafiankaM 09.11.2018, 20:48
Skoro, jak Pani łaskawie zauważyła "burmistrz nie ma praw do mienia kościelnego", to dlaczego podpisuje się pod nim. I pragnę zaznaczyć, że remont zabytkowego kościoła rozpoczyna się dużo dużo wcześniej na prośbę proboszcza parafii. Jak Pani myśli, dlaczego?

Pozostałe