Przełom w sprawie kopalni?

  • 01.11.2018, 13:10
  • MP
Przełom w sprawie kopalni?
W piątek (26 października) w Starostwie Powiatowym w Chełmie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej zorganizowane przez poseł Beatę Mazurek. Została na nim przedstawiona historia spółki oraz walory wydobywcze naszego regionu. Ważnym elementem spotkania było porozumienie zawarte między JSW a australijskim Praire Mining.

Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największej spółki w Europie produkującej węgiel koksujący, mówił o wynikach analiz złóż w Kuliku w gminie Siedliszcze oraz w Pawłowie w gminie Rejowiec Fabryczny.

 

- Powiat chełmski jest niezwykle bogaty w węgiel koksujący, na który jest ogromny popyt. Nasza spółka importuje go 40 000 000 ton rocznie z Australii czy Stanów Zjednoczonych. Budowa kopalni Jan Karski zdecydowanie zmniejszyłaby koszty transportu, bo mogłaby zaopatrywać rodzimy rynek węglarski.

 

Jastrzębska Spółka Węglowa jest tym samym zainteresowana przejęciem inwestycji od australijskiej spółki Prairie Mining. Obie przedsiębiorstwa podpisały porozumienie dotyczące negocjacji między sobą w tym zakresie. Jeśli ich wynik okaże się pozytywny, przejęcie inwestycji zwiększyłoby zasoby węglowe JSW o 200 000 000 ton. Daniel Ozon poinformował również, że jest gotów na rozmowy ze spółką Lubelski Węgiel Bogdanka w zakresie współpracy nad poszczególnymi częściami złoża.

 

Na konferencji została również poruszona kwestia stworzenia obszaru pod nazwą JSW Wschód, który miałby obejmować nie tylko złoże w gminie Siedliszcze, ale również to na terenie Pawłowa w gminie Rejowiec Fabryczny.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Emeryt
Emeryt 01.11.2018, 16:12
Stawiacie wreszcie te kopalnie czy to temat na wybory???

Pozostałe