Szukają poparcia, rozdają słodkości

  • 30.10.2018, 09:49
  • AN
Szukają poparcia, rozdają słodkości
To był intensywny tydzień kampanii wyborczej. Kandydaci ruszyli w miasto po kolejne głosy poparcia. Byli goście ze stolicy, konferencje prasowe, spotkania z mieszkańcami. Jakub Banaszek z PiS obiecywał, że jak wygra, to nie będzie zwalniał podległych mu pracowników, a urzędująca prezydent Agata Fisz zapewnia o pracy ponad podziałami na rzecz miasta. Do drugiej tury wyborów pozostał niespełna tydzień.

Jak przekonać do siebie mieszkańców? Sposoby mają różne. Prezydent Agata Fisz stawia na koalicjantów, Jakub Banaszek na kontakty w Warszawie. Kandydaci nie krytykują się wzajemnie, a skupiają na obietnicach...

 Zamiast kiełbasy... słodkości

Jakub Banaszek stara się zdobyć popularność wśród jak największej liczby mieszkańców, odpierając tym samym zarzuty, że jest w Chełmie mało znanym kandydatem ze stolicy. W czwartkowe przedpołudnie ruszył na deptak z drożdżówkami. Podobnie było w piątek. Jak wiadomo, każde darmowe suweniry cieszą się w naszym mieście dużym zainteresowaniem, to też słodkie bułeczki rozeszły się w okamgnieniu. Na słodkości podstawiła też Agata Fisz. Ona częstowała chełmian pączkami. Ludzie chętnie sięgali po darmowe jedzonko, ale czy odwzajemnią się kandydatom swoimi głosami w najbliższą niedzielę, tego nie wie nikt.

Koalicja ponad podziałami

Pierwszy tydzień kampanii II tury prezydent Agaty Fisz upłynął na budowaniu koalicji. Trzeba przyznać, że lista osób, które ją poparły, jest zdecydowanie dłuższa niż w przypadku jej kontrkandydata. Zaczęło się od wtorkowego filmiku w internecie z udziałem posła Krzysztofa Brejzy z PO, który wrzucił do sieci chełmski parlamentarzysta Grzegorz Raniewicz. Dwa dni później w hotelu Kamena odbyło się spotkanie sygnowane już hasłem Cały Chełm z Agatą. I wiele stało się wówczas jasne. Oficjalnie kandydaturę Fisz poparł osobiście poseł Grzegorz Raniewicz, a także kandydat na prezydenta PO i Nowoczesnej - Dariusz Grabczuk.

O przekazanie głosów na Agatę Fisz w drugiej turze prosił swoich wyborców kolejny kandydat na prezydenta Paweł Białas. - Wystartowałem z komitetu prezydent Fisz, stawiając na Chełm. W drugiej turze dokonam ponownie tego samego wyboru i postawię na gospodarza, za którym idą efekty pracy, a nie warszawskie układy i obietnice - napisał w swoim oświadczeniu.

Za Fisz opowiedziały się też nowe radne PSL, co wywołało niemałe zamieszanie. Kandydatki ludowców na prezydenta ani szefa struktur grodzkich Józefa Górnego w Kamenie nie było. Dopiero w sobotę przysłał oficjalne stanowisko, w którym potwierdził, że Justyna Manasterska-Raszka, radne i grodzki PSL popierają w II turze obecną prezydent. Podstawą porozumienia jest wspólny program dla Chełma uwzględniający programy wyborcze obydwu kandydatek. Górny poinformował, że w nadchodzącej kadencji nie zamierza ubiegać się o stanowisko wiceprezydenta miasta. W sobotę do koalicjantów Fisz dołączył marszałek Krzysztof Grabczuk. Poinformował, że w niedzielę odda głos na Agatę Fisz i do tego samego namawia swoich wyborców.

Rządowe miliony dla Chełma

Z kolei Jakub Banaszek pochwalił się na konferencji prasowej poparciem inicjatywy lokalnej Nasz Chełm. Porozumienie o współpracy na rzecz miasta podpisał z Mariuszem Wieliczko, który przed czterema laty był kandydatem Naszego Chełma na prezydenta miasta. W sobotę do koalicjantów kandydata dołączył poseł Jarosław Sachajko z Kukiz 15`, gwarantując poparcie jego ugrupowania. Co ciekawe, kilka dni wcześniej Paweł Białas, kandydat Kukiz 15` na prezydenta Chełma, oficjalnie poparł Agatę Fisz.

W swojej kampanii Jakub Banaszek stawia na poparcie znanych działaczy Prawa i Sprawiedliwości oraz osób z kręgów rządowych. Do Chełma zjeżdżają - jak nigdy dotąd - przedstawiciele rządu na czele z premierem. Podobno w najbliższą środę do naszego miasta zawita nawet sam prezes Jarosław Kaczyński.

W środę do Chełma przyjechała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która zapowiedziała możliwość utworzenia w naszym mieście Centrum Usług Gospodarczych. To nie przypadek, że właśnie teraz do Chełma zawitał też minister Jarosław Gowin z kolejną, bardzo dobrą informacją dla PWSZ. Uczelnia ma otrzymać wsparcie w wysokości 2 mln zł na zakup dwóch samolotów szkoleniowych.

- To dofinansowanie to kolejny ważny krok w rozwoju lotniska PWSZ w Chełmie oraz technologicznego zaplecza uczelni - podkreślił senator Józef Zając.

W ubiegły piątek nasze miasto odwiedzili też przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy są zainteresowani powstaniem kopalni w naszym regionie. Kandydata PiS aktywnie wspiera także wicemarszałek sejmu Beata Mazurek. Tydzień wyborczy Jakuba Banaszka miał zakończyć się wizytą premiera Mateusza Morawieckiego. Jednak w niedzielę kandydat PiS poinformował, że  jego kandydaturę poparli legenda chełmskiej Solidarności Bogusław Mikus i były prezydent Chełma Zbigniew Bajko.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
KiepskiTydzien
KiepskiTydzien 01.11.2018, 06:08
Ja bym tam rozdawał przeterminowany klej przeznaczony do spalenia w cementowni. A teraz jeszcze recykling opon, będzie pachnieć lepiej niż pączki.

Pozostałe