Bądź asertywna w związku, ale...

  • 28.10.2018, 09:27
  • ---
Bądź asertywna w związku, ale...

 

Asertywność to posiadanie i bezpośrednie wyrażanie własnego zdania, emocji i postaw - w granicach nienaruszających psychicznego terytorium i praw własnych, jak i innych osób. Asertywność w związku jest bardzo ważne, bo jeśli bezgranicznie podporządkujesz się partnerowi, będziesz się w związku dusić i szukać sposobu na ucieczkę.

Musisz jednak uważać. Asertywność często jest źle odbierana. Może ranić bliskich i niszczyć związek. Dlatego warto kierować się pewnymi zasadami.

 

5 praw wg Herberta Fensterheima, doktora psychologii i profesora psychiatrii:

  • masz prawo do robienia tego, co chcesz, dopóki twoja działalność nie rani kogoś innego;
  • masz prawo do zachowania swojej godności poprzez zachowania asertywne, nawet jeśli rani to kogoś innego, dopóki twoje intencje nie są agresywne, a asertywne;
  • masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb, dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić;
  • istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania i wyjaśniania problemu z druga osobą;
  • masz prawo do korzystania ze swoich praw. Jeśli z nich nie korzystasz, to godzisz się na odebranie ich sobie;

O tych zasadach nie zapominaj. Nie obawiaj się wyrażać własnego ja, związek to nie jest relacja poddańcza tylko układ partnerski.

---

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe