Gm. Izbica: Droga do kosmosu wiedzie przez Izbicę

  • 18.10.2018, 14:44
  • GD
Gm. Izbica: Droga do kosmosu wiedzie przez Izbicę
Właściciel i spawacze z Usługowego Zakładu Budowlano-Instalacyjnego w Izbicy będą mieli wkład w projekt Euclid, realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wyprodukowali platformę startową dla satelity, która za dwa lata zostanie wystrzelona w kosmos z misją badania ciemnej materii i energii.

Firma UZBI powstała w 1991 roku. Założycielem był Tadeusz Szwajewski, który zawiesił działalność firmy w latach 2003-2012. W tym okresie był dyrektorem w Zakładach Remontowych Energetyki w Lublinie.

- Po zmianach organizacyjnych w ZRE, postanowiłem wznowić działalność Usługowego Zakładu Budowlano-Instalacyjnego. Zatrudniłem kilkunastu pracowników, którzy tworzyli oddział w Zamościu. Dwa lata temu przenieśliśmy się stamtąd do Izbicy, gdzie kupiłem obiekty po byłym Herbapolu. To właśnie tutaj powstało 6 elementów platformy startowej projektu Euclid - opowiada Tadeusz Szwajewski.

Zakład z Izbicy specjalizuje się w wytwarzaniu elementów ciśnieniowych do kotłów energetycznych o mocy powyżej 50 megawat. Pracownicy mają szeroką gamę uprawnień spawalniczych, która w skrócie przekłada się na wysoką jakość spoin. To właśnie przykuło uwagę firmy SENER Polska, która po długiej procedurze przetargowej zdecydowała się powierzyć im kontrakt na wykonanie platformy startowej dla sondy Euclid.

- Przedtem jednak przeszliśmy wiele audytów i wizyt kontrolnych. Moi pracownicy mieli jednak doświadczenie w realizacji projektów na tzw. parametry nadkrytyczne. W przeszłości wyprodukowaliśmy kocioł do elektrowni w Bełchatowie o wadze 3400 ton, w których było 72 tys. spoin. To na pewno musiało zrobić wrażenie - mówi właściciel Usługowego Zakładu Budowlano-Instalacyjnego w Izbicy.

Wyprodukowanie platformy startowej trwało około 12 miesięcy i zostało ukończone jesienią ubiegłego roku. Tadeusz Szwajewski mówi, że wszystkie prace wymagały kosmicznej precyzji i zastosowania wysokiej jakości materiałów.

- Najbardziej dały nam popalić tzw. skurcze spawalnicze. Cała platforma składa się z 6 części. W każdej trzeba było połączyć w całość kilkadziesiąt elementów z różnych rodzajów metali. Następnie zastosowaliśmy wibracyjne odprężanie spoin, aby zwiększyć odporność na odkształcenia - wyjaśnia.

Projekt Euclid to misja realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jej celem jest badanie ciemnej materii i energii, próba zrozumienia ewolucji i tempa rozszerzania się wszechświata oraz dostarczenie danych naukowych niezbędnych do weryfikacji najnowszych teorii astrofizycznych związanych z tymi zagadnieniami.

Sonda będzie ważyć ok. 2300 kg, mierzyć 4,5x3,1 m i składać się z dwóch komponentów: modułu serwisowego oraz platformy mieszczącej teleskop i aparaturę badawczą. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w Gujanie Francuskiej pod koniec 2020 roku.

Euclid przez sześć lat będzie mierzyć kształty i mapować w 3D ponad 2 miliardy galaktyk. Na pokładzie sondy znajdą się dwa główne instrumenty badawcze służące pomiarom w świetle widzialnym oraz spektrometrii i fotometrii w bliskiej podczerwieni. 

GD
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe