Stację w Sobiborze przemienią w Centrum Edukacji Historycznej

  • 17.10.2018, 12:08
  • tsa
Stację w Sobiborze przemienią w Centrum Edukacji Historycznej
Budynek po byłej stacji kolejowej w Sobiborze zostanie gruntownie zmodernizowany. Nadana mu zostanie stylistyka z lat dwudziestych ubiegłego wieku. W środku będzie czytelnia oraz sala warsztatowa, wystawowa i służąca do spotkań młodzieży z rówieśnikami m.in. z Izraela, Holandii, czy Austrii.

W budynku obok stacji ma być odtworzona przedwojenna poczta, natomiast w zrekonstruowanych budkach telefonicznych zostaną zainstalowane stanowiska multimedialne. W piwnicy będzie lampiarnia, czyli pomieszczenie z tradycyjnym sprzętem kolejowym. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy, aby prace mogły się rozpocząć wczesną wiosną.

Powiat przejął nieruchomość od kolei państwowych latem 2015 roku. Pośredniczyła w tym Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Ona też pierwotnie miała pozyskać fundusze na modernizację stacji. Po remoncie budynek miał trafić pod skrzydła Muzeum na Majdanku, ale nie było ono nim zainteresowane. Władze starostwa zdecydowały, że mimo wszystko postarają się o dofinansowanie na odnowienie budynku stacyjnego, natomiast pomoc finansową na pokrycie tzw. wkładu własnego obiecała Fundacja Laetitia, której założycielem i szefem jest pochodzący z Włodawy Marian Mazurek.

W lipcu 2016 roku powiat złożył wniosek w urzędzie marszałkowskim o wsparcie ze środków Unii Europejskiej. Otrzymał 6,7 mln zł. Z tej kwoty około 2 mln zł pójdzie na remont i zagospodarowanie historycznej stacji Sobibór. Fundacja Laetitia jest gotowa wyłożyć fundusze na wkład własny. Z kolei holenderska prowincja Gelderland już przekazała starostwu 120 tys. euro na bieżące funkcjonowanie planowanej placówki, bo według szacunków, aż jedna trzecia holenderskich Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, została zgładzona przez Niemców w sobiborskim obozie.

4,7 mln zł z pozyskanego dofinansowania zostanie przekazane gminom Hańsk i Urszulin, które są partnerami powiatu w tym projekcie. W pakiecie bowiem przewidziany jest remont Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku oraz biblioteki w Starym Załuczu.

- Cieszę się, że mimo tak wielu trudności, udało się nam pozyskać dofinansowanie. To historyczne miejsce zasługuje na odnowienie i upamiętnienie. Jest to świetna informacja również przed obchodami 75. rocznicy wybuchu powstania w Niemieckim Obozie Zagłady w Sobiborze, które odbędą się w niedzielę, 14 października – mówił w ubiegły czwartek starosta Andrzej Romańczuk.


Teraz czytane:

PiS sprawdza miejską spółkę [ZOBACZ]

tsa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe