Gm. Żmudź: Dzwon powróci

  • 11.10.2018, 13:47
  • DBEZ
Gm. Żmudź: Dzwon powróci
Remont kościoła w Żmudzi jeszcze się nie zakończył. Trwają prace na dachu, gdzie umieszczona zostanie nowa, stylizowana sygnaturka, czyli mała wieża kościelna.

Ostatni większy remont w kościele  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi był wykonywany w latach 70. XX wieku. Nikt wtedy specjalnie nie starał się odtwarzać charakteru XVIII-wiecznego kościoła. Nowa sygnaturka okazała się niedopasowana do dachu, na którym ją umieszczono. Gdy dzwonił dzwon, cała się trzęsła. W końcu więc dla bezpieczeństwa dzwon z niej usunięto.

- Przy okazji trwającego remontu została zamówiona nowa sygnaturka, stylizowana na XVII-wieczną. A ponieważ dach ma nową konstrukcję, będzie można umieścić w niej dzwon - wyjaśnia Paweł Wira, kierownik delegatury w Chełmie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Na szczęście dzwon nie zaginął. Wystarczy go tylko umieścić w nowej wieżyczce.

Prace remontowe w żmudzkim kościele rozpoczęły się w ubiegłym roku. Było to możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ich trakcie odkryto przy fundamencie kilkanaście starych grobów dziecięcych. Wśród nich były zwłoki około rocznej dziewczynki, złożone w trumnie zbijanej na kołki. Dziewczynka była ubrana w zdobioną sukienkę i czepiec wyszywany srebrnymi nićmi. W ziemi znaleziono również krzyżyk, pierścionek dziecięcy, srebrną monetę XV-wieczną. Prace przy fundamentach i konstrukcji ścian zostały już zakończone. Prowadzono je tak, by zachować, jak najwięcej elementów drewnianych.


Gorący temat:

Dołącz do Szlachetnej Paczki [SPRAWDŹ]

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe