Hanna inwestuje najwięcej

  • 10.10.2018, 10:09
  • tsa
Hanna inwestuje najwięcej
Najwyższe miejsce w rankingu pod względem wydatków inwestycyjnych wśród samorządów z powiatu włodawskiego zajmuje gmina Hanna. To nie jest jedyny sukces tego samorządu. W ubiegłym tygodniu wójt Grażyna Kowalik odebrała wyróżnienie, bo w innym rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne w latach 2014-2017 wyłącznie ze środków Unii Europejskiej, Hanna zajęła 9 miejsce w kraju. W kategorii powiatów taką samą lokatę zajął też powiat włodawski.

Dwutygodnik Wspólnota opublikował najnowszy ranking wydatków inwestycyjnych w Polsce. Przeliczono, ile w latach 2015-2017 zainwestowały poszczególne samorządy, a następnie podzielono je na liczbę mieszkańców.

Powiat włodawski kolejny rok z rzędu odnotował spadek. Tym razem z 25. miejsca na 125. (na 314 powiatów w Polsce). Wydatki w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły w ubiegłym roku 141,09 zł i były niższe w stosunku do 2016 roku o około 80 zł.

- W rankingu, który dotyczy wykorzystania środków unijnych na mieszkańca, zajęliśmy jako powiat 9 miejsce w Polsce i pierwsze w województwie lubelskim. To podkreśla nasze duże zaangażowanie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na inwestycje. Jeśli chodzi o drugie zestawienie, myślę, że 125 miejsce na 314 powiatów ziemskich jest w dalszym ciągu wysoką pozycją, choć w poprzednich latach zbliżaliśmy się nawet do pierwszej dziesiątki. Jesteśmy jednak małym i ubogim powiatem, wydatki inwestycyjne staramy się finansować przede wszystkim ze źródeł zewnętrznych. Ogromne znaczenie dla tego rankingu ma długi czas wnioskowania i realizacji niektórych inwestycji ze środków zewnętrznych, trwający nawet 5 lat. Dopiero teraz zaczynamy realizować inwestycje, o które wnioskowaliśmy w 2015 czy 2016 roku. Pozycja zatem poprawi się znacznie, gdy ujęty zostanie np. 2018 rok, bardzo bogaty w inwestycje - wyjaśnia wicestarosta Adam Panasiuk

Włodawa, w kategorii miast powiatowych spada w rankingu już trzeci rok. Tym razem z 227. pozycji na 252. (na 267 miast powiatowych). Wydatki na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 194,48 zł.

- Spadek jest chwilowy, dlatego że realizacja tych największych i najbardziej kosztownych zadań dopiero się rozpoczyna. Za rok powinno być znacznie lepiej – tłumaczy burmistrz Wiesław Muszyński.

Z kolei w kategorii gmin wiejskich najwyżej uplasowała się Hanna. Awansowała na 47 miejsce z 53 przed rokiem (na 1555 gmin wiejskich, które uwzględniono w rankingu). Wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca gminy Hanna wyniosły w minionym roku aż 1261,20 zł. Z kolei w zestawieniu wydatków wyłącznie ze środków unijnych samorząd zajął 9 miejsce w Polsce. Podczas XVI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach wójt Grażyna Kowalik odebrała specjalne wyróżnienie. - Rozpiera mnie duma, ale nie jestem zaskoczona, bo przez ostatnie lata ciężko pracowaliśmy na te wyniki. Dziękuję wszystkim, którzy mieli w tym swój udział. Kolejny raz możemy być dumni z naszej gminy – mówi wójt Kowalik.

834,58 zł to wydatki inwestycyjne gminy Urszulin, która została sklasyfikowana na 204. miejscu. W porównaniu do 2017 roku samorząd odnotował awans o 14. pozycji. Gmina Hańsk zajmuje 382. miejsce (było 538) z wydatkami wynoszącymi 672,80 zł.

Dopiero 508. miejsce zajmuje gmina Wola Uhruska. Odnotowała jednak dość bolesny spadek z 67. pozycji, jaką zajmowała rok wcześniej. Wyliczono, że wydatki inwestycyjne tego samorządu w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 595,47 zł.

Tylko 329,02 zł na mieszkańca wydała gmina Włodawa, która zajmuje 1205. miejsce w rankingu. Spadła w zestawieniu z 674. pozycji.

Przedostatnie miejsce spośród gmin powiatu włodawskiego zajmuje Stary Brus. Gorzej jednak od Starego Brusa wypadły Wyryki.

tsa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe