Zostali radnymi bez głosowania

  • 2.10.2018, 10:01
  • tsa
Zostali radnymi bez głosowania
Aż 39 osób w naszym regionie, startujących do rady gminy lub miasta na najbliższą kadencję, zdobyło mandat radnego bez głosowania. Jak to możliwe? Byli jedynymi kandydatami w swoim okręgu wyborczym. W powiecie chełmskim w ten sposób rozdzielono 28 mandatów. Najwięcej, bo aż 12 nowych radnych ma już gmina Żmudź. W powiecie włodawskim mandat radnego ma już sześć osób, zaś pięć w powiecie krasnostawskim.

16 września minął termin zgłaszania kandydatów do rady gminy, miasta, powiatu i sejmiku województwa lubelskiego. Jednak zainteresowanie funkcją, szczególnie do rad gmin było wyjątkowo małe. Dlaczego? W chełmskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego nikt nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Być może powodem jest niska dieta otrzymywana za pracę w radzie (w takich małych samorządach jest to przeważnie około 150-200 zł), a może niechęć do polityki lub obawa przed narażeniem się przeciwnikom politycznym?

W efekcie w wielu okręgach komitety wyborcze miały problem ze znalezieniem chętnych do objęcia mandatu. Zgłoszono tylko po jednej osobie. Decyzją Państwowej Komisji Wyborczej wydłużono w tych okręgach o tydzień (do 24 września) termin zgłaszania kandydatów na radnych, ale i to nic nie zmieniło. Oznacza to, że tam, gdzie kandydat do rady gminy lub miasta był tylko jeden, głosowanie na niego się nie odbędzie. Z automatu zdobywa mandat. Jednak oficjalnie na liście radnych te osoby znajdą się dopiero po sporządzeniu protokołu wyniku wyborów 21 października.

Powiat chełmski

Najwięcej osób (28) objęło mandat radnego bez głosowania w powiecie chełmskim. W gminie Chełm jest to Andrzej Lewiński ze Srebrzyszcza, zaś w gminie Leśniowice Stefan Prokop z Horodyska. W Rejowcu Fabrycznym mandat już mają: Janusz Słomiński z Krasnego, Barbara Świderczuk z Gołębia, Aneta Korzeniowska z Liszna-Koloni, Czesława Jóźwicka z Zalesia Kańskiego, Danuta Woźniak z Torunia oraz Mirosław Kosut z Kaniego-Stacji. W mieście Rejowiec głosowania na kandydatów do rady miasta nie będzie również w sześciu okręgach. Już wiadomo, że przez najbliższe pięć lat w radzie będą zasiadali: Franciszek Karaś z Hruszowa, Andrzej Lewczuk z Marynina, Witold Szuran z Czechowa Kąt, Mirosław Kość z Rejowca, Jolanta Popek z Kobylego oraz Jerzy Kieliszek z Wereszcz Małych. W Siedliszczu do nowej rady miasta bez głosowania dostał się Józef Zalewski z Majdanu Zahorodyńskiego, natomiast do rady gminy Wierzbica Adam Roman z Wierzbicy.

Z kolei w gminie Żmudź mandaty rozdane są już w 12 spośród 15 okręgów wyborczych. Będą je sprawowali: Józef Chwała z Klesztowa, Maria Domańczuk z Ksawerowa, Krzysztof Gawrjołek ze Żmudzi, Katarzyna Rzeźnik-Stempkowska ze Żmudzi, Anna Załuska ze Żmudzi, Zdzisław Makowskize Stanisławowa, Katarzyna Radziewicz z Pobołowic-Kolonii, Jolanta Głaz z Wołkowian, Elżbieta Wagner z Wólki Leszczańskiej, Barbara Dzikowska z Maziarni, Mariusz Łaszkiewicz z Leszczan oraz Jerzy Senderski z Leszczan. Warto dodać, że aż 7 osób to przedstawiciele ubiegającej się o reelekcję Edyty Niezgody. Pozostali to kandydaci PSL.

Powiat włodawski

W tym powiecie także niełatwo było namówić kandydatów, aby zgodzili się wystartować do rad gmin z list niezależnych komitetów wyborczych czy też partii politycznych. W konsekwencji w sześciu okręgach z czterech gmin stanowiska obsadzone zostaną bez głosowania. W nowych radach zasiądą: Daniel Stepaniukz Kuzawki oraz Anna Potapiuk z Holeszowa w gminie Hanna, Stefan Filipczak z Osowy w gminie Hańsk, Wojciech Kraszczyński z Korolówki Osady w gminie Włodawa, a także Eugenia Pręciuk z Siedliszcza i Marta Malewicz z Piask w gminie Wola Uhruska.

Powiat krasnostawski

Wydaje się, że w tej części naszego regionu najłatwiej było znaleźć kandydatów do rad gmin. Tylko w pięciu okręgach zgłoszono po jednej osobie i tam mandaty z automatu zostaną rozdane. Wiadomo już, że w radzie gminy Gorzków zasiądzie Marek Łysakowski z Borsuka, natomiast w radzie gminy Siennica Różana: Maria Kiliańska z Siennicy Różanej, Grażyna Kielech z Borunia, Bogdan Kargul z Maciejowa i Wiesława Popik ze Żdżannego.

tsa
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe